Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 70%

24 kwietnia Dzień Dawcy Szpiku na Kokocińcu

Podczas wydarzenia „Aktywuj się w Ligocie-bieg na Kokocińcu” odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia.

W niedzielę 24 kwietnia miłośnicy rywalizacji sportowej będą mieli również okazję by zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

To dzięki Fundacji DKMS, która dołączyła do grona Partnerów wydarzania Aktywuj się w Ligocie – Bieg na Kokocińcu.

Misją fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Każdy Pacjent jest najcenniejszą osobą na świecie. Jest to poszukiwanie igły w stogu siana, gdyż każdy Pacjent zasługuje na drugą szansę na życie.

Kto może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku ?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Natura dobrze wie co robić, stworzyła nas tak żebyśmy mogli ratować sobie życie na wzajem, a my ludzie powinniśmy to jak najbardziej wykorzystywać. Dlatego podaruj szansę na życie i dołącz do potencjalnych dawców szpiku już 24 kwietnia”

mówi Wioletta Pawliniak , wolontariuszka i organizatorka akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku podczas wydarzeń plenerowych odbywa się dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy. To właśnie oni niosą pomoc i nadzieję osobom, które właśnie tego potrzebują najbardziej, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Wioletta Pawliniak jest wolontariuszką Fundacji DKMS od 2018 roku. Zanim jednak została wolontariuszką, zamówiła „Zestaw na 5” i sama zarejestrowała siebie i swoich bliskich w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Wioletta cechuje się ogromną wrażliwością i zawsze chętnie pomaga tym którzy tej pomocy potrzebują. Wraz z przyjaciółmi zbudowała zgrany zespół i wspólnie od 2021 roku organizują Dni Dawcy Szpiku w różnych miastach na Śląsku.

„Historie, które uskrzydlają”

Kampania Fundacji DKMS #niesamowiteuczucie oparta jest na historiach Dawców szpiku, którzy dali szansę na życie chorym, potrzebującym przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Murale, które są ważnym elementem tej kampanii przedstawiają kolorowe skrzydła. Powstały między innymi w Tarnobrzegu, Warszawie i Wrocławiu. Mają zachęcać przechodniów do robienia sobie zdjęć na tle kolorowych rysunków oraz do udostępniania ich w mediach społecznościowych, żeby w ten sposób promować ideę walki z nowotworami krwi i pokazywać solidarność z chorymi. Dzięki zaangażowaniu Wioletty i za zgodą Prezydenta Miasta Katowic w 2019 roku podobny powstał pod przejściem podziemnym przy ul Chorzowskiej prowadzącym do ZOO.

Jeśli chcesz aktywnie spędzić niedzielne przedpołudnie zapisz się już dziś:

  • 5 km (Bieg i NW) – trasa terenem przełajowym oraz ścieżkami leśnymi.
  • 10km (Bieg i NW) – trasa terenem przełajowym oraz ścieżkami leśnymi
  • Biegi dla dzieci – 200 i 400 m – trasa terenem przełajowym oraz ścieżkami leśnymi.

Aktywuj się w Ligocie – bieg i marsz Nordic Walking

i zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl