Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

Żywa biblioteka Katowice

Pomysł Żywej Biblioteki został zapoczątkowany w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku. Autorami pomysłu są młodzi ludzie, którzy skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy” zorganizowali po raz pierwszy Żywą Bibliotekę. Obecnie projekt ten jest realizowany w ponad 70 krajach na świecie. Projekt ten polega na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek”.

Żywa Biblioteka to miejsce, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, tożsamość psychoseksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd.

Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały po raz ósmy zaprasza do Żywej Biblioteki. Wydarzenie to odbędzie się 25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Bogucicach-Zawodziu.

W tym roku w Żywej Bibliotece będzie można porozmawiać m. in. z osobą niebinarną, Luteranką, osobą uzależnioną od narkotyków, mamą adopcyjną, mamą wielodzietną, seniorką-feministką, osobą niewierzącą, osobą głuchoniewidomą, osobą z zaburzeniami pokarmowymi, trzeźwym alkoholikiem i wieloma innymi żywymi książkami.

Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich i Prezydent Miasta Katowice


PARTNERZY:
Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie
Stowarzyszenie Most
Żywa Biblioteka / Living Library Poland
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Stowarzyszenia MOST i Miasta Katowice
oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Nasze Osiedle Ścigały

Źródło: Fundacja IRSE, Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały

Zdjęcia archiwalne: Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały „Żywa Biblioteka”-kwiecień 2016 rok

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl