Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 16°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 80% 43%

Aktywuj się w Ligocie – rusza cykl wydarzeń sportowo- rekreacyjnych w najbardziej zielonej dzielnicy Katowic

Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Kokociniec i Sadyba, W Kręgu Natury, Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej i Osiedle Franciszkańskie łączy siły w akcji Aktywuj się w Ligocie. Pierwszą inicjatywą w ramach cyklu wydarzeń sportowo – kulturalnych mających na celu integrację mieszkańców dzielnicy Ligota – Panewniki będzie bieg wokół Uroczyska Buczyna. Już 24 kwietnia o godzinie 11.00 wszyscy miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli sprawdzić swoje siły w biegu na 5 lub 10 km. Nie zabraknie również dedykowanej kategorii dla miłośników Nordic Walking również na trasie 5 i 10 km oraz biegu dla najmłodszych na trasie 200 i 400 m.

Ligota – Panewniki to jedna z największych dzielnic Katowic zarówno pod względem powierzchni (ponad 12 km2) jak i liczby ludności (32 000). Jej głównymi atutami są piękne lasy, stawy, uroczyska oraz bogata infrastruktura sportowo-rekreacyjna. To również dzielnica pełna ludzi z pasją, społeczników z prawdziwego zdarzenia, dla których rozwój dzielnicy i integracja jej wszystkich mieszkańców jest priorytetem.

Akcja „Aktywuj się w Ligocie”, która ma na celu wzbogacić ofertę rekreacyjno-kulturalną dzielnicy, zaktywizować mieszkańców i wprowadzić poczucie wspólnoty to wspólny pomysł Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej. Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, w których izolacja i rozluźnienie więzi społecznych stało się nową normalnością.

Tylko świadome społeczeństwo obywatelskie rozumie i uznaje wspólne interesy, czując się współodpowiedzialne za rozwój społeczności, do których należy i chcąc aktywnie uczestniczyć w realizacji wspólnych celów. Świadomy obywatel wie, że odniesie korzyści, gdy społeczność której jest częścią będzie się rozwijała. Zapraszamy amatorów biegania oraz miłośników Nordic Walking do wyjątkowego miejsca, Lasu Panewnickiego, który ze względu na swe walory przyrodnicze, jest dla nas ważnym miejscem rekreacji i wypoczynku

komentują Beata Kapica – Zając ze Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej oraz Dorota Żywica z Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby

Pierwszą inicjatywą z całej gamy zaplanowanych wydarzeń w ramach Aktywuj się w Ligocie będzie Bieg na Kokocińcu wokół Uroczyska Buczyna, który odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2022r. o godzinie 11.00. Do jego profesjonalnej organizacji zostało zaproszone Stowarzyszenie w Kręgu Natury.

Po pierwszej rozmowie z Dorotą i poznaniu szczegółów pomysłu, z ogromną chęcią zdecydowaliśmy się włączyć w organizację tego biegu. Cieszymy się, że wspólnymi siłami stworzymy sportowe wydarzenie w pięknych okolicznościach przyrody, jakimi są Lasy Panewnickie i Uroczysko “Buczyna”.

Dzięki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, w gronie znajomych i przyjaciół, wyzwalamy potrzebne nam endorfiny i poprawiamy naszą kondycję. Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa na stałe wpisze się w kalendarz imprez biegowych i przyciągnie wielu miłośników biegania oraz Nordic Walking.

komentują Piotr Łączniak i Oliwier Kosma, Stowarzyszenie W Kręgu Natury.

W organizację wydarzenia zaangażowany jest również Dawid Kamiński – radny Rady Miasta Katowice znany nie tylko z wielkiego zaangażowania w propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Katowic, ale również aktywny biegacz i sportowiec, którego możemy spotkać na nie jednym wydarzeniu sportowym organizowanym w naszym mieście.

Miasto Katowice realnie wspiera wiele sportowych, w tym biegowych inicjatyw, które skutecznie aktywizują nasze katowickie lokalne społeczności. Dzięki współpracy i pomocy partnerów, w tym między innymi miasta, jesteśmy w stanie przeprowadzić profesjonalną organizację takiego wydarzenia. Projekt Aktywuj się w Ligocie idealnie wpisuje się właśnie w takie działania, które zapewniają możliwość aktywności fizycznej oraz sportowej rywalizacji na terenach leśnych w południowych Katowicach, niezależnie od wieku i poziomu uczestników. Pokazujemy katowiczanom jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa sport. Cieszę się, że kolejny bieg i nordic walking odbędzie się w Ligocie. Dzięki temu pokażemy także walory przyrodnicze tej części miasta. Zachęcam wszystkich do udziału!

podsumował Dawid Kamiński.

Do wydarzenia włączył się już tradycyjnie przy tego typu wydarzeniach organizowanych
w dzielnicy TDJ Estate, inwestor Osiedla Franciszkańskiego.

Od 2014 roku tworząc Osiedle Franciszkańskie zależało nam przede wszystkim na wykreowaniu dobrego miejsca do życia. Chcemy aby nasi mieszkańcy czuli się nie tylko na naszej inwestycji ale również w całej dzielnicy Ligota – Panweniki jak w domu. Dlatego też chętnie angażujemy się we wszelkiego rodzaju inicjatywy organizowane w obrębie dzielnic, z którą jesteśmy mocno związani. Szczególnie bliskie naszemu sercu są wydarzenia sportowe, w których również nasi mieszkańcy biorą aktywny udział

komentuje Agnieszka Krajcarz- Urbańska, manager ds. sprzedaży w TDJ Estate.

Amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli spróbować swoich sił na trasach biegowych i trasach nording walking o długości 5 i 10 km. Dla najmłodszych o godzinie 10.45 zostaną zorganizowane dwa biegi o długości 200 i 400 m.

Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Kokociniec i Sadyba

Jesteśmy grupą społeczną działającą od 2016 roku na rzecz dzielnicy Ligoty i Panewnik. Celem naszych działań społecznych jest poprawa jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Szczególną uwagę skupiamy na integracji i aktywizacji lokalnej społeczności oraz zagadnieniach
ekologiczno-przyrodniczych. Od października 2020 roku prowadzimy lokalny serwis Kokociniec.pl, w którym umieszczamy informacje dotyczące ciekawych inicjatyw obywatelskich, wydarzeń zarówno lokalnych i miejskich.

Więcej informacji na stronie : https://www.facebook.com/inicjatywamieszkancowosiedlakokociniec

Stowarzyszenie W Kręgu Natury

Stowarzyszenie W Kręgu Natury to grupa przyjaciół, która działa z ogromnym zaangażowaniem i pasją tworząc każdy projekt czy działanie. Organizacja została zarejestrowana 23 listopada 2020 r. w KRS, jednak pierwsze swoje kroki zainicjowała w 2015 roku.
Działalność Stowarzyszenia opiera się na trzech głównych filarach:

  • projekty o charakterze sportowym, mające na celu zachęcanie do aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia (w głównej mierze biegi i marsze Nordic Walking)
  • projekty o charakterze ekologicznym/przyrodniczym, mające na celu zazielenianie przestrzeni miejskiej oraz edukację w zakresie szeroko pojętej zieleni i ekologii
  • projekty społeczne, mające na celu aktywizację lokalnej społeczności oraz podniesienie zaangażowania w działania w swojej małej ojczyźnie.

Więcej informacji na stronie https://wkregunatury.pl/ lub https://www.facebook.com/stowarzyszeniewkregunatury

Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej

Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej to organizacja pozarządowa działająca od lipca 2021 roku.
Naszą główną misją i wizją jest podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnych.
Stowarzyszenie tworzą osoby zróżnicowane pod względem wieku ale jednolite w poglądach.
Celem stowarzyszenia jest aktywizowanie i integracja środowiska lokalnego, w szczególności seniorów; organizowanie imprez o charakterze artystycznym i charytatywnym oraz podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej.

Więcej informacji na https://facebook.com/kuzniainicjatywyobywatelskiej

TDJ Estate

TDJ Estate należy do TDJ – rodzinnej firmy inwestycyjnej prowadzącej działalność w wielu sektorach gospodarki.

TDJ Estate realizuje projekty mieszkaniowe, biurowe, a także gruntowe (land developing). Portfolio inwestora obejmuje realizacje zlokalizowane w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii m.in. w Katowicach – Osiedle Franciszkańskie i Franciszkańskie Południe w dzielnicy Ligota, kompleks wielorodzinny Bardowskiego 1 na os. Witosa oraz Pierwszą Dzielnicę położoną w sąsiedztwie Strefy Kultury, a także Zieloną Dolinę w Zabrzu i Osiedle Wieszowa w powiecie tarnogórskim. W sektorze komercyjnym flagową inwestycją spółki jest kompleks biurowy .KTW zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego Spodka.

W TDJ Estate tworzymy przestrzenie, które na każdym kroku pozytywnie wpływają na jakość życia ludzi. Bierzemy odpowiedzialność za miejsca, z którymi wiążemy się natywnie i długofalowo. Projektujemy zgodnie z zasadą people first design.

Zapraszamy na www.tdjestate.pl, franciszkanskie.pl

Dodatkowych informacji dla prasy udzieli:

Katarzyna Pudłowska
tel. +48 32 608 29 85
mobile: +48 605 856 475
e-mail: katarzyna.pudlowska@tdj.pl

Plakat promujący wydarzenie biegu na Kokocincu

Plakat - Bieg na Kokocińcu

Notatka prasowa

Przemysław Rusek
Publikowane przez Przemysław Rusek Coś tam dłubie od lat w internecie. Projektuje, zarządzam oraz pomagam serwisom internetowym zaistnieć w sieci z naciskiem na użyteczność, dostępność a przede wszystkim widoczność. Opiekun techniczny i programista strony. Dbam aby wszystko u wszystkich działało ( ͡❛ ͜ʖ ͡❛).