Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 104% 119%

Żywa Biblioteka. Zamiast książki możesz w niej wypożyczyć… człowieka

17 stycznia w Miejskim Domu Kultury Bogucicach-Zawodziu odbyła się kolejna edycja Żywej Biblioteki, która jest cennym narzędziem edukacyjnym o charakterze antydyskryminacyjnym. Każda osoba, która wzięła udział w Żywej Bibliotece, zwana Czytelnikiem mogła wybrać książkę spośród katalogu, następnie z nią porozmawiać i zadawać dowolne pytania przez 30 min. Żywymi książkami były osoby, wobec których istnieją stereotypy, uprzedzenia, które w swoim życiu doświadczają dyskryminacji czy też wykluczenia społecznego.

W katalogu Żywych Książek pojawiły się między innymi osoba ze SPEKTRUM AUTYZMU, CHORUJĄCA NA EPILEPSJĘ, PORUSZAJĄCA SIĘ NA WÓZKU, BISEKSUALNA, ŻYD, ROSJANKA zamieszkująca w Polsce od 2019 roku czy też LUTERANKA.

Żywa Biblioteka 17.01.2023

Nie oceniaj książki po okładce.

Żywa Książka to projekt międzynarodowy oficjalnie zatwierdzony przez radę Europy i jest metodą edukacji o prawach człowieka. Jej rola polega przede wszystkim na szczerej rozmowie z Czytelnikiem, który zdecydował się na Jej wypożyczenie. To spotkanie ma pomóc uczestnikowi w przełamaniu stereotypu i uprzedzeń względem grupy, którą Żywa Książka reprezentuje. Z drugiej strony jest ono też okazją do wyrażenia przez Żywą Książkę tożsamości swojej grupy.

Dzięki możliwości rozmowy z osobami reprezentującymi bardzo różne środowiska i grupy każda czytelniczka i czytelnik mieli okazję przekonać się, jak ważne dla eliminacji stereotypów i uprzedzeń są bezpośredni kontakt i poznanie drugiego człowieka.

Rolą Żywej Książki nie jest promowanie swojego stylu życia, światopoglądu czy sposobu myślenia. Rozmowa z Czytelnikiem opiera się o dialog i wzajemne zrozumienie, przyczyniając się jednocześnie do walki z uprzedzeniami i dyskryminacją.

Organizatorem Żywej Biblioteki było Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały. Koordynatorką regionalną na Śląsk i Opolszczyznę żywej biblioteki jest Pani Janina Piwowarczyk.

Więcej o Żywej Bibliotece opowiada Pani Janina Piwowarczyk >TUTAJ<

Źródło: http://zywabiblioteka.pl/

Zdjęcia: Żywa Biblioteka/ Living Library Katowice-Bogucice, Dorota Żywica, Sławomir Pastuszka

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl