Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 70%

Wystawa Śląska Hestoria w Memach Marty Frej

Instytut Korfantego oraz MDK Szopienice-Giszowiec, filia nr 1, ul. Obr. Westerplatte 10. zapraszają serdecznie na dwa wydarzenia towarzyszące prezentacji w szopienickiej filii oryginalnej wystawy memów Marty Frej pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, w dniach 17.08-11.09. 2022 roku.

WERNISAŻ

19 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż, połączony z oprowadzaniem, pokazem filmowym oraz rozmową o roli historii kobiet dla dzielnicy i regionu.

SPACER


25 sierpnia o godzinie 15.00 (przed siedzibą filii nr 1) rozpocznie się spacer śladami kobiet związanych z Szopienicami.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Oprowadzania i spacer poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik, kuratorka wystawy z Instytutu Korfantego.

Zainteresowanie historią kobiet ściśle wiąże się z krytycznymi głosami wobec historiografii Górnego Śląska, która uważana była za powszechną, a niemal zupełnie pomijała lub bagatelizowała wydarzenia, zagadnienia i miejsca istotne dla połowy populacji. Tymczasem płeć postrzega się w badaniach historycznych jako kategorię współkształtującą społeczeństwo na wszystkich poziomach, a co za tym idzie jako ważna kategorię opisu całego życia społecznego, a nie wyłącznie sytuacji kobiet.

Źródło: informacja prasowa

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl