Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 17°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 151% 120%

Połączyła ich pasja do biegania. Kiedy wybuchła wojna, musieli działać szybko.

Nie każdy zna Przemka i Iryne Basów dlatego pozwolę sobie opowiedzieć Państwu ich historię.

Kilka lat temu do Rudy Śląskiej z Ukrainy przyjechała utalentowana biegaczka – Iryna. Poznała tutaj Przemka Base – medalistę mistrzostw świata, byłego reprezentanta Polski w biegach 24 godzinnych.


Połączyła ich pasja do biegania.

Razem odnosili wiele sukcesów i wspierali się wzajemnie. Niestety ich sielankowe życie przerwała wojna w Ukrainie. Iryna jest matką 3 dzieci- najstarszą z nich jest 17 letnia Wiktoria, która w czasie rozpoczęcia walk pozostawała w Ukrainie. Oczywiste więc było, że kochająca matka wraz z mężem ruszy na ratunek córce. Wynajęli auto i udali się w podróż. Zabrali ze sobą zaprzyjaźnioną dziennikarkę Oksanę.


W drodze powrotnej doszło do tragicznego wydarzenia.

Zmęczenie, strach oraz niepewność o przyszłość przyczyniły się do wypadku samochodowego, w skutek którego pasażerowie odnieśli dotkliwe obrażenia. Wypożyczone przez nich auto uległo całkowitemu spaleniu.
Córka Iryny wyszła ze szpitala po tygodniu. Niestety małżeństwo nie miało takiego szczęścia- ich obrażenia: urazy wielonarządowe, uszkodzenie kręgosłupa, u Przemka mocno naruszone płuca- spowodowały długotrwałą walkę o ich życie oraz konieczność podłączenia do respiratorów.


Dzięki specjalistycznemu leczeniu oraz kosztownej rehabilitacji przeżyli i mogą poruszać się o własnych siłach.

Środki zgromadzone w poprzednich zbiórkach nie wystarczyły jednak na dalszą rehabilitację pary.
Dlatego dzięki wspaniałemu gestowi Zenona, Augusta, AugusTeam oraz Fundacji Aktywni My, stworzyliśmy wydarzenie, dzięki któremu ruszyliśmy z kolejną zbiórką na rzecz dalszej rehabilitacji Iryny oraz Przemka.


Biegowa sztafeta „Z miasta R do miasta R” ma być uhonorowaniem 60 urodzin Zenona.

Ideą biegu jest przebycie przez jubilata drogi z Rudy Śląskiej (miejsca, w którym mieszka) do Rawicza (miejsca, w którym się urodził). Z uwagi na wypadek Przemka (członka grupy biegowej AugusTeam) oraz Jego żony-Zenon postanowił połączyć bieg ze szczytnym celem. Przy okazji sztafety odbędzie się zbiórka pieniędzy na dalszą rehabilitacje małżonków. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Augus Team i obserwowania szczegółów tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się 19-20-21.08.2022

Więcej na temat wydarzenia znajdziecie Państwo tutaj:

Z miasta R do miasta R – urodzinową sztafeta Zenona Wojtkowiaka

Autorka: Wiktoria Wysocka

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl