Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 36%

„Żubry Murckowskie – powrót do korzeni”

W ostatni weekend wakacji, 28 sierpnia 2022 r. w Parku Murckowskim odbędzie się wydarzenie pn. „Żubry Murckowskie – powrót do korzeni”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie W Kręgu Natury. To inicjatywa mająca na celu promocję historycznej dzielnicy Murcki, gdzie w 1865 roku rozpoczęto hodowlę żubrów białowieskich.

„Naszym pomysłem jest organizacja pikniku edukacyjnego, w ramach którego odbędą się różnego rodzaju warsztaty, m.in. związane z recyklingiem czy ekologią. Ponadto, dodaliśmy również część sportową – bieg i marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Dzięki organizacji wydarzenia, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z historią murckowskich żubrów, dzielnicy Murcki czy też uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu”

– mówi Piotr Łączniak, Stowarzyszenie W Kręgu Natury.

Organizatorzy chcą pokazać piękno otaczających Murcki lasów bukowych oraz Rezerwatu przyrody „Las Murckowski”, który jest cennym miejscem dla katowiczan. Ponadto planują uświadomić mieszkańców, że postawa obywatelska i zaangażowanie w działania lokalne ma sens. Warto zaznaczyć, że w ramach projektu odbędą się również zajęcia edukacyjne w placówkach oświaty na Murckach na początku września.

Projekt realizowany jest w ramach programu Inicjatywa Lokalna Miasta Katowice na 2022 rok oraz sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Z pewnością warto wybrać się 28 sierpnia 2022 roku do Murcek i wziąć udział w tym wydarzeniu.

„Ciekawostką jest fakt, że część sportowa wydarzenia wystartuje z ulicy Żubrów Murckowskich, a od strony ul. Leśników znajduje się tablica poświęcona historii tych zwierząt zwiazanej z tą dzielnicą Katowic. Być może kiedyś będzie możliwość i okazja, by żubry wróciły do Murcek”

– mówi Piotr Łączniak, Stowarzyszenie W Kręgu Natury.

Szczegóły dotyczące projektu:

Żubry Murckowskie – powrót do korzeni

Wydarzenie na FB

Zapisy na bieg i marsz Nordic Walking na 5 km

Źródło: notatka prasowa

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl