Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 13°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 137% 86%

Wiosenne porządki w katowickich dzielnicach

W sobotę 24 kwietnia w katowickich dzielnicach przy sprzyjającej pogodzie mieszkańcy organizowali się by wspólnie uporządkować tereny zielone w swoich dzielnicach. W ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice akcja sprzątania odbyła się w dzielnicy Giszowiec , której inicjatorkami były Maria Ryś, Justyna Ruta oraz Katarzyna Lebryk. Inicjatywa ta została zgłoszona w 2019 roku, jednak ze względu na pandemię przesunięto ją na wiosnę br.

Pod hasłem „Sprzątamy dzielnicę Giszowiec” przy współpracy z XVI Szczepem Harcerskim działającym na terenie dzielnicy Giszowiec oraz Stowarzyszeniu Wolnej Herbaty i katowickiego Nadleśnictwa – PGL Lasy Państwowe wysprzątano tereny zielone przy ulicy Adama, Wojciecha, Kolistej, Górniczego Stanu oraz Mysłowickiej zapełniając przy tym sześć kontenerów na śmieci. W wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, w tym lokalni radni ( Radni Miasta Katowice: Barbara Mańdok, Adam Szymczyk, Dawid Durał oraz Radni Jednostki Pomocniczej nr 17: Urszula Machowska, Joanna Król, Grażyna Prycza-Kupny, Tomasz Czekański, Grzegorz Grociak, Grzegorz Augustyn, Zbigniew Wójcik, Kazimierz Dmitryszyn ) oraz Posłanka Pani Monika Rosa.

Podobną Akcję przeprowadzono na Murckach, gdzie tym razem inicjatorami byli właściciele garaży którzy zwrócili się do Rady Jednostki Pomocniczej nr 8 z prośbą o pomoc w zorganizowaniu kontenera na śmieci.

Przewodniczący Rady Dzielnicy Pan Gabriel Tomczak wspomina:

„Tak naprawdę to mieszkańcy zgłosili się do Przewodniczącej Zarządu Beaty Antkowiak z prośbą o zorganizowanie kontenera, bo chcą posprzątać teren garaży przy ul. Mruczka na którym od dłuższego czasu zalegało bardzo dużo śmieci. Przy pomocy Pani Radnej Barbary Mańdok i Wydziału Kształtowania Środowiska zorganizowaliśmy taki kontener na śmieci, który wypełnił się tak jak widać na zdjęciach.”

Podobną Akcję sprzątania zorganizowała Rada Jednostki Pomocniczej nr 20 Zarzecze, która apeluje do mieszkańców swojej dzielnicy w mediach społecznościowych FB aby „utrzymać las w czystości”

Na całym świecie 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. W tym roku temu świętu towarzyszyło hasło ”Przywróć naszą ziemię”. Celem tego święta uświadamianie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków, brakiem wody oraz promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie ale przede wszystkim budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Autorami zdjęć są:

Maria Ryś, Beata Bala, Gabriel Tomczak, Dorota Żywica

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl