Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 137% 86%

Ligota ma swoją przedstawicielkę w Radzie Seniorów

W marcu katowickie organizacje pozarządowe wybrały Radę Seniorów, której kadencja będzie trwała od 2021-2025 roku. W skład Rady Seniorów III kadencji weszła między innymi Pani Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, mieszkanka dzielnicy Ligota -Panewniki. Pani Elżbieta została rekomendowana przez Stowarzyszenie Aktywni Silesia działającego na rzecz osób 60+ , którego jest współzałożycielką i członkinią zarządu.
Od wielu lat działa jako wolontariuszka między innymi w ekologicznym Stowarzyszeniu Wolnej Herbaty, w Fundacji Wolne Miejsce, gdzie każdego roku bierze udział w przygotowaniu wigilii i śniadania wielkanocnego dla potrzebujących. Była również wolontariuszką na Światowym Szczycie Klimatycznym COP 24 i wielu innych społecznych wydarzeniach.

SprzątaMy Koszutkę

Jej wieloletnie zaangażowanie zostało dostrzeżone i za swoją społeczną i wolontariacką działalność na rzecz miasta otrzymała w 2019 r. od Prezydenta Miasta Katowice dyplom KatoObywatelki.

KatoObywatelka 2019 rok

Pani Elżbieta aktywnie działała już w poprzedniej kadencji Rady Seniorów. Pracowała w zespole ds. współpracy ze stowarzyszeniami, klubami, ze wszystkimi podmiotami działającymi na rzecz seniora oraz z Wydziałem Prewencji Policji.
Szczególnie leży jej na sercu konsolidacja podmiotów działających na rzecz seniorów. To bardzo ważne, bo wiemy, że ruch senioralny w Katowicach jest rozproszony i nawet na terenie jednej dzielnicy te podmioty nie wiedzą o swoim istnieniu i nie współpracują ze sobą.

Wolontariat w Mistrzostwach Świata Seniorów w badmintonie


Radna uważa, że każda dzielnica powinna mieć swojego przedstawiciela w Radzie Seniorów, który będzie współpracował z Radą Jednostki Pomocniczej oraz z wszelkimi podmiotami działającymi na rzecz katowickich seniorów. Rada Jednostki Pomocniczej najlepiej zna potrzeby i bolączki swoich seniorów, niedogodności, na które skarżą się ich seniorzy. Radni Dzielnicowi mogą również znać ich sytuację materialną, ich aktywność w czasie wolnym, czy potrafią korzystać z Internetu, ale również jakie są ich szerokorozumiane relacje społeczne.

Konferencja Ekologiczna w Parku Śląskim 2019

Działając w poprzedniej kadencji Rady Seniorów Pani Elżbieta przekonała się, że spraw do załatwienia, z którymi borykają się seniorzy jest ogrom i należy podejmowanymi działaniami wpływać na poprawę jakości ich życia. Niestety jeszcze nadal niektórzy postrzegają seniorów jako grupę, która jest obciążeniem dla społeczeństwa- to błąd. Seniorzy są bowiem konsumentami wszystkich dóbr, jak wówczas, kiedy byli aktywni zawodowo. Dlatego często mówi się obecnie wiele o tzw. srebrnej gospodarce, a o samych seniorach „srebrne pokolenie”.


Elżbieta Dąbrowska-Seweryn mówi o sobie:

„bardzo lubię pomagać, działać na rzecz dobra wspólnego z ludźmi, którzy wyznają podobne wartości. Taka praca nie męczy, taka praca buduje siłę psychiczną i daje poczucie bycia potrzebnym”.


Prywatnie jest żeglarką z patentem sternika jachtowego, jeździ na nartach, gra na gitarze, pływa, uprawia ogród, czyta książki popularnonaukowe, podróżuje.

Seniorów naszego miasta zachęcamy do kontaktu z Panią Elżbietą drogą elektroniczną: e_dabrowska@yahoo.com lub telefonicznie: 691 811 984

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl