Data:Czwartek, 8 Grudnia 2022 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 2°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 121% 103%

WieszaMy budki lęgowe dla dziuplaków

Budki lęgowe można wieszać praktycznie przez cały rok, jednak są terminy mniej lub bardziej dogodne ze względu na rytuały życiowe ptaków. Najlepiej jednak wieszać je jesienią, wówczas będą idealnym schronieniem dla ptaków, które zimują w Polsce i pomogą im przetrwać mrozy.

Kolejne budki lęgowe zamontowano w naszej dzielnicy

Trzy budki lęgowe dla ptaków zawiesiły w przedszkolnych zagajnikach dzieci ligockich przedszkoli. To dzięki zaangażowaniu ich wychowawców, którzy zgłosiły chęć ich zamontowana oraz zaopiekowania się nimi w kolejnych sezonach.

Przedszkolaki mogły w ten sposób z bliska obejrzeć ptasie lokum i uczestniczyć w ich montażu.

W akcji wieszania budek lęgowych wzięły udział trzy przedszkola:

  • miejskie nr 99 mieszczące się na osiedlu Kokociniec,
  • niepubliczne przedszkole Elementarz mieszczące się przy ulicy Sudeckiej oraz
  • zespół szkolno-przedszkolny nr 15 przy ulicy Zielonogórskiej w Ligocie.

Tymi działaniami chcemy zaszczepić wśród najmłodszych katowiczan pozytywne nawyki związane z dbaniem o środowisko. Nie ma wątpliwości, że życie w bardziej świadomy sposób, z poszanowaniem otaczającej przyrody nabiera coraz większego znaczenia.

-Dorota Żywica, Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba

Kolejne trzy budki lęgowe zostały zamontowane na ścieżce, która została wytyczona od ul. Stanisława Hadyny, w kierunku Doliny Potoku Kokociniec.

Takie działania poprawią warunki siedliskowe ptaków w naszej okolicy i zachęci je do gniazdowania w tych miejscach. Warto jednak dbać o ptaki cały rok i pomagać im prostymi działaniami. Jednym z nich jest właśnie instalowanie budek lęgowych, które zapewniają ptakom bezpieczne miejsca do gniazdowania, czy też poprzez dokarmianie je zimą by pomóc przetrwać tę porę roku.

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Działaczka i organizatorka społecznościowa, wolontariuszka fundacji DKMS, założycielka grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkini Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic oraz Stowarzyszenia Ratowniczego Nemo im. Marka Zielińskiego