Data:Sobota, 20 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 5°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 59% 49%

Dokąd tupta nocą jeż ?

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża.

Głównym celem tego Dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na ochronę jeży, jako gatunku narażonego na wyginięcie.

Jeże pojawiły się na Ziemi prawie 60 mln lat temu i należą do pierwszych ssaków, zaś dzięki doskonałemu ukształtowaniu przez ewolucję przetrwały do naszych czasów.

Według niektórych naukowców do 2025 roku na świecie znikną dziko żyjące jeże. Od 2004 roku znajdują się one na liście gatunków ściśle chronionych, ze wskazaniem ochrony czynnej, czyli stosowaniu, w razie potrzeby, zabiegów ochronnych w celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów i składników przyrody lub zachowaniu siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin, zwierząt lub grzybów.

Jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw

W dużej mierze przyczynia się do tego działalność człowieka, zmian klimatyczne bądź katastrofy naturalne. Ludzie niszczą naturalne środowiska jeży, poprzez wycinanie lasów liściastych i spryskiwaniu roślin różnymi chemicznymi środkami, które zabijają owady stanowiące główne pożywienie jeży. Kolejnym zagrożeniem są ulice, na których często dochodzi do śmierci tych małych zwierząt. Zdarzają się również sytuacje, gdy osoby dla zabawy potrafią dręczyć lub zabijać jeże, nie bacząc na ich ból i cierpienie.

Co zrobić jeśli napotkamy jeża który wymaga opieki medycznej ?

Najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie go do weterynarza, zaś jeśli jeż nie wymaga specjalistycznej opieki warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Małe jeże, tak zwane ” jesienne sieroty ” wymagają warunków domowych, ale starszym osobnikom wystarczają pomieszczenia w których mogą spokojnie przetrwać zimę w stanie hibernacji. Zawsze warto poznać informacje dotyczące żywienia jeży i podstawowej pielęgnacji, aby nie przyczynić się do niepotrzebnego cierpienia tych małych uroczych zwierzątek.

Dokąd tupta nocą jeż ?

Potwierdzenie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, nie dotyczy oczywiście jeży, ale jesteśmy pewni, że one chętnie zamieszkają w podobnym domku.

Jeśli obserwujecie „dokąd tupta nocą jeż” i chcecie go otoczyć opieką karmiąc i zapewnić mu bezpieczne schronienie na zimę, mamy dla Was właśnie jeden z takich specjalnych domków, który możecie od nas otrzymać.

Liczy się kolejność zgłoszeń i opis bezpiecznego usytuowania domku. Osoba lub grupa osób, która zechce otrzymać domek, jednocześnie musi w treści zgłoszenia zadeklarować, że będzie dbała o małego lokatora i go dokarmiała.

Prosimy w treści zgłoszenia pozostawić nr telefonu kontaktowego w celu wspólnego ustalenia przekazania domku.

Zapraszamy do kontaktu poprzez pocztę e:mail: kontakt@kokociniec.pl

Zaplanujmy lokalizację domku dla jeża

Najlepszym miejscem na postawienie domku dla jeża będzie mało uczęszczany i spokojny obszar ogrodu. Nie powinien być to teren, na którym zbiera się wilgoć. Najkorzystniej będzie usytuować wejście do domu jeża blisko naturalnej osłony (np. murków czy ściany), oddalone od niej jedynie o około 10 cm. Warto ułożyć korytarz czy labirynt, np. z cegieł, by utrudnić dostęp niepożądanym gościom – drapieżnikom, psom, kotom.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • karmę oraz wodę wystawiamy na zewnątrz na talerzykach,
  • jeżom nie dajemy mleka ani pieczywa,
  • nie wolno brać jeży na ręce, przetrzymywać czy oswajać, są pod ścisłą ochroną i należy im zapewniać warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych,
  • zwierzęta te są wędrownikami i zwykle po zimie przemieszczają się. Na wiosnę należy ich domki wyczyścić z siana, a nową ściółkę dołożyć przed zimą.
  • do domku jeża nie powinniśmy zaglądać, bo możemy spłoszyć lokatora.

Domek pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Miejskiego Domu Kultury w Ligocie.

Bardzo dziękujemy.

Więcej TUTAJ

Źródło: bimkal.pl, castorama, werandacountry

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl