Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

W sąsiedztwie Doliny Potoku Kokociniec powstanie nowy wybieg dla psów

Mieszkańcy Kokocińca i okolic zyskają Psi Park, w którym ich pupile będą się mogły wybiegać. Zadanie jest realizacją wniosku z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do przetargu na wykonanie prac budowlanych dla pn. Psi Park Dolina Potoku Kokociniec stanęły dwie firmy, jedna z ofert mieści się w budżecie zaplanowanym przez Zakład Zieleni Miejskiej.

– Przestrzenie, gdzie właściciele czworonogów mogą aktywnie i bezpiecznie spędzać czas są ważne w mieście. Potwierdzeniem, że są to oczekiwane inwestycje przez mieszkańców jest fakt, że każdego roku pojawiają się takie projekty w budżecie obywatelskim, ciesząc się przy tym także dużą popularnością w trakcie głosowania. Przykładem jest Psi Park na Osiedlu Kokociniec, który w ubiegłym roku poparło 1,6 tys. mieszkańców. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy tej inwestycji, z której czworonogi i ich właściciele będą mogli cieszyć się już na początku przyszłego roku – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa. – Niebawem, bo już 11 września, ruszamy z głosowaniem na zadania do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jestem przekonany, że mieszkańcy znajdą tam propozycje, na które będą chcieli oddać swoje głosy, do czego już teraz serdecznie zachęcam – dodaje prezydent.

Psi Park Dolina Potoku Kokociniec

Na wybiegach dla psów realizowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach montowane są urządzenia, które pozwalają zwierzętom na zróżnicowane aktywności. Jednym z urządzeń, które znajdzie się w Psim Parku w sąsiedztwie z Doliną Potoku Kokociniec będzie zestaw złożony z bali drewna robinii akacjowej, połączonych trwale ze sobą. Zwierzęta będą mogły dzięki temu ćwiczyć koordynację ruchową. Na miejscu znajdą się również płotki do przeskoków o różnej wysokości. Psy będą mogły korzystać z 2-metrowego tunelu z rury karbowanej. Jego spód będzie wyłożony matą antypoślizgową. Na wybiegu znajdzie się również palisada, czyli konstrukcja składająca się z pali drewnianych o zróżnicowanej wysokości. Inne urządzenia to m.in. prawie 3-metrowa równoważnia czy slalom składający się z 4 słupków. Wybieg zostanie ogrodzony. Będzie miał powierzchnię prawie 3,5 tys. m2. Oprócz urządzeń nasadzone zostaną także nowe drzewa – będzie to 11 klonów polnych o wysokości minimum 2 m. Całość uzupełnią: psia toaleta, kosze na psie odchody oraz tablica z regulaminem. Zadanie jest realizacją wniosku z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, który podczas wrześniowego głosowania uzyskał 1666 głosów.

ZZM przeznaczył na to zadanie kwotę prawie 285 tys. zł. W przetargu wpłynęły dwie oferty – pierwsza od firmy Baugart z Knurowa, która realizację zadania wyceniła na prawie 400 tys. zł. Drugą ofertę, mieszczącą się w budżecie, zgłosiła firma Pro-MB Michał Bil z Chorzowa, która zaoferowała wykonanie zadania za 275 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja formalno-prawna złożonych ofert. Każdy z wykonawców zadeklarował 12 tygodni na realizację zadania od momentu podpisania umowy.

Mieszkańcy głosują na psie projekty

Inwestycje w infrastrukturę dla psów są często zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego. W ostatnim roku wykonano trzy takie projekty. Jednym z nich było ogrodzenie psiego wybiegu przy parku Budnioka, które kosztowało 38 tys. zł. Powstał także wybieg dla psów przy ul. Mieszka I na osiedlu Tysiąclecia, który kosztował prawie 133 tys. zł, natomiast psi wybieg w Piotrowicach, pomiędzy ulicami: Kościuszki i Gierlotki, kosztował prawie 140 tys. zł.

Czytaj również: Czy powstanie nowy Park na Ligocie ?

Źródło: Informacja Prasowa Miasta Katowice

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl