Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 57%

Trwają konsultacje społeczne dotyczące przedłużenia ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty

Od 23 listopada trwają konsultacje społeczne dotyczące przedłużenia ul. Bocheńskiego w kierunku dzielnicy Ligota-Panewniki. Konsultacje społeczne polegają na wypełnieniu ankiety internetowej na stronie Urzędu Miasta Katowice, która przedstawia trzy warianty przebiegu drogi, natomiast swoje uwagi i sugestie mieszkańcy mogą wysyłać drogą elektroniczną na wskazany adres e:mai konsultacje@katowice.eu. Celem przedłużenia ulicy Bocheńskiego jest usprawnienie ruchu w tej okolicy oraz jego rozładowanie w ciągu ulic Piotrowickiej i Ligockiej.

Źródło: UM Katowice

Każdy z przedstawionych wariantów związany jest bardzo dużą ingerencją w przyrodę, gdzie w sposób szczególny ucierpi na tym Las Panewnicki, Najmniej inwazyjny wydaje się wariant nr 1, który przewiduje wycięcie ok 1,69 ha lasu. Pozostałe dwa warianty wiążą się z wycięciem blisko 4 ha lasu.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wątków związanych z wspomnianą inwestycją. Pomiędzy mieszkańcami często dochodzi do konfliktów i ostrej wymiany zdań przeciwników i zwolenników planowanej inwestycji.


Czy w takim razie konsultacje społeczne w zaproponowanej przez Urząd Miasta w formie ankiety internetowej to rzeczywiście najwłaściwszy sposób zasięgania rady i opinii mieszańców i mieszkanek Katowic?

Na jak długo zrealizowana inwestycja rozwiąże problem korkowania się dzielnicy, skoro wzdłuż ul. Hadyny planowana jest budowa kolejnego osiedla ?

Jakie w przyszłości rozwiązania planuje wprowadzić Urząd Miasta, jeśli okaże się, że w związku z planowaną budową kolejnych osiedli w okolicy problem korkowania dzielnicy nadal będzie uprzykrzał życie mieszkańcom ?

Czy teren przewidziany w inwestycji wpłynie na przecięcie szlaków migracji dzikich zwierząt?

Jakie działania Urząd Miasta przewiduje w kontekście utraty naturalnych środowisk bytowania dzikich zwierząt ?

Czy w związku planowaną wycinką drzew będą wykonywane nasadzenia zastępcze w dzielnicy Ligota Panewniki?

Pytań i wątpliwości jest bardzo dużo, jednak przy takiej formie konsultacji społecznych mieszańcy odpowiedzi nie otrzymają.
Warto również wspomnieć, że w ankiecie nie uwzględniono, jak uciążliwa dla mieszkańców będzie realizacja drogi w wariancie drugim. Lakoniczny wpis „zbliżenie do zabudowy Osiedla Kokociniec” w ujemnych stronach wariantu drugiego Urząd Miasta Katowice dokonał dopiero po interwencji jednej z mieszkanek. To rozwiązanie w szczególny sposób dotyczy osiedla Kokociniec, Franciszkańskiego i Sadyby ze względu na prawdopodobny wzmożony ruch na ul. Kijowskiej i Kruczej. Dodatkowo niepokojące jest to, że obie wspomniane drogi są bardzo często uczęszczane przez dzieci, które z sąsiadujących osiedli udają się do Szkoły Podstawowej nr 67 znajdującej się na osiedlu Kokociniec. Wielokrotnie rodzice dzieci szkolnych skarżyli się radnym i funkcjonariuszom policji na wspólnych spotkaniach dotyczących poprawy bezpieczeństwa dzielnicy, że ich dzieci nie czują się bezpiecznie przechodząc przez ul. Kruczą i Kijowską oraz prosili o rozważenie montażu świateł na przejściach dla pieszych tworząc w ten sposób bezpieczne przejścia dla ich pociech i pozostałych mieszkańców. Bezskutecznie. Problem ten nasuwa kolejne pytania.

Jakie rozwiązania planuje Urząd Miasta wprowadzić by poprawić bezpieczeństwo pieszych na ul. Kijowskiej i Kruczej, w szczególności dzieci w wieku szkolnym?

Jakie rozwiązania Urząd Miasta planuje wprowadzić by rozwiązać problem zmożonego hałasu, zwiększonej ilości spalin a co za tym idzie zanieczyszczenia ?

Na te i inne nurtujące pytania mieszkańcy mogą uzyskać odpowiedzi jedynie poprzez konsultacje bezpośrednie, które są najefektywniejszą formą konsultacji społecznych. Opierają się na rzeczywistym dialogu, które angażują mieszkańców i mieszkanki, które pozwalają na zadawanie pytań przedstawicielom Urzędu Miasta. Zaproponowane przez Urząd Miasta konsultacje społeczne w formie ankiety internetowej niestety nie dają takiej możliwości. Konsultacje w obecnej formie będą się odbywały do 10 grudnia.

Dlatego grupa społeczna Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby wraz z Stowarzyszeniem Mieszkańcy Dla Katowic zwróciła się z wnioskiem do Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 o wystąpienie do Prezydenta Miasta Katowic Marcina Krupy z wnioskiem o organizację konsultacji społecznych w formie spotkania bezpośredniego z zainteresowanymi inwestycją mieszkańcami.

Wniosek taki JP nr 6 może złożyć zgodnie Uchwałą nr XXXVIII/860/13 Rady Miasta Katowice z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie zasad i trybów przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami miasta Katowice.

O reakcji Urzędu Miasta na wniosek poinformujemy w najbliższym czasie.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl