Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 84% 48%

Spacery miejskie z Biblioteką

Spacery miejskie cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Już kilka takich, bibliotecznych, za nami, ale na horyzoncie kolejne! Jeśli lubicie spędzać czas na wolnym powietrzu, a przy tym poznawać różne zakątki miasta i związane z nimi ciekawostki, koniecznie zobaczcie, dokąd zabierzemy Was w najbliższym czasie i gdzie prowadzimy (lub za chwile zaczniemy prowadzić) zapisy 😉

Wszystkie zapisy odbywają się telefonicznie, pod numerem 322 546 098, wewn. 112.

W sierpniu spotkamy się po raz kolejny z Michałem Dzióbkiem, który zabierze nas na drugi spacer poświęcony postaci Wojciecha Korfantego. Tym razem poznamy zakątki Śródmieścia Katowic związane z wydawniczą i publicystyczną działalnością Korfantego. Spacer ten odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 (brak wolnych miejsc).

Również w sierpniu spotkamy się ponownie z Joanną Siedlaczek-Plutą, znaną nikiszowiecką przewodniczką. Tym razem zwiedzać będziemy po sąsiedzku – Joanna zabierze nas na spacer po Giszowcu, nazywanym osiedlem-ogrodem. Poznamy różne zakątki dzielnicy, te historyczne i współczesne, zachwycimy się architekturą i przekonamy, że połączenie zabytkowych domków i bloków z wielkiej płyty może być… piękne 😉 Spacer po Giszowcu odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia br., o godz. 16.00 (Brak wolnych miejsc).

Kolejne spacery odbędą się we wrześniu, a naszym przewodnikiem będzie społecznik proekologiczny, jeden z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i założyciel Schroniska dla Niechcianych Roślin – Witold Szwedkowski. Spotkamy się z nim na Osiedlu Tysiąclecia, by na własne oczy zobaczyć Inwazję wokół Maroka. Teren Stawu Maroko jest obszarem rosnącej dominacji inwazyjnych gatunków obcych wykorzystujących do rozprzestrzeniania się również korytarz ekologiczny koryta Rawy. Oznaczaniu IGO będzie towarzyszyć poznawanie ich wpływu na rodzime ekosystemy. Spacer ten odbędzie się 16 września (sobota), o godz. 11.00.
Nazajutrz z kolei (niedziela, 17 września, godz. 11.00) wybierzemy się z Witoldem Szwedkowskim na Poszukiwania Załęskiego Lasu, który, pomimo znacznej bliskości autostrady A4 oraz terenów przemysłowych, pozostał zieloną otuliną Osiedla Witosa i stanowi miejsce spokojnego odpoczynku od zgiełku miasta.

Do udziału w obu tych ekologicznych spacerach zobowiązują zapisy. Na Wasze telefony czekamy od 1 września br., pod nr. 322 546 098, wewn. 112. O miejscach zbiórek powiadomimy, jak zawsze, w momencie zapisu.

Gorąco zapraszamy do udziału w organizowanych przez naszą Bibliotekę spacerach. Mile widziane są dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Zachęcamy do założenia wygodnego obuwia i zabrania ze sobą butelki wody, ponieważ spacery te z założenia trwać będą ok. 2 godzin; może się zdarzyć, że czas zwiedzania się wydłuży.

Spacery miejskie z Biblioteką
Spacery miejskie z Biblioteką

Źródło: MBP w Katowicach

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl