Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

Konkurs na wakacyjnego Lepieja

Z okazji przypadającej na 2 lipca rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, a także z okazji ogłoszenia roku 2023 rokiem poetki noblistki, Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje Konkurs na wakacyjnego Lepieja.


Jest to konkurs kierowany do wszystkich zarejestrowanych Czytelników naszej Biblioteki, którzy ukończyli 16. rok życia. Polega na… ulepieniu wakacyjnego Lepieja.

Czym jest ów lepiej?

To stworzona przez Wisławę Szymborską króciutka, jednozdaniowa, rymowanka dwuwersowa. Jak na naszą noblistkę przystało, wierszyk ten ma zabarwienie humorystyczne, często groteskowe. Pierwszy wers zaczyna się od „Lepiej”, „Lepsza”, „Lepszy”, „Lepsze”, drugi – „niż”, „niźli”. Oba wersy mają po 8 sylab. Ale o co chodzi z tymi lepiejami, zapytacie? Szymborska powstanie lepiejów opisała w anegdocie: „W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji „flaki” ktoś dopisał drżącą ręką „okropne”. Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje”. I tak to się właśnie zaczęło…
Tyle teorii; czas na poznanie kilku Lepiejów autorstwa Wisławy Szymborskiej:
„Lepiej mieć horyzont wąski, niż zamawiać tu przekąski”
„Lepsza ciotka striptizerka, niż podane tu żeberka”
„Lepszy piorun na Nosalu, niż pulpety w tym lokalu”
„Lepiej w głowę dostać drągiem, niż się raczyć tutaj pstrągiem”
„Lepiej wynieść się z osiedla, niż tu przełknąć choćby knedla”

I na takie właśnie, krótkie zabawne wierszyki Waszego autorstwa czeka MBP w Katowicach. Niech będą wakacyjne; poczujmy letni powiew groteski! (nie muszą być to lepieje kulinarne).
Konkurs rozpoczął się 1 lipca, kończy 28 sierpnia 2023 r. Udział w nim mogą wziąć wszyscy czytelnicy powyżej 16. roku życia, którzy wraz z 3 (trzema) lepiejami prześlą nam również swój numer Karty Czytelnika. Prace należy przesłyłać na pocztę e:mail konkurs@mbp.katowice.pl. Biblioteczne jury wybierze trzech autorów najciekawszych/najzabawniejszych lepiejów, których nagrodzi książkami i bibliotecznymi gadżetami. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 sierpnia, a wręczenie nagród odbędzie się podczas Narodowego Czytania w dn. 9 września br. (sobota), w Filii nr 26 przy ul. Goetla 2 w Katowicach-Murckach.


Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z treścią regulaminu. W razie pytań, można pisać na adres konkurs@mbp.katowice.pl.

Konkurs na wakacyjnego Lepieja

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl