Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

Narodowe Czytanie 2023. Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza w drugą sobotę września (9 września) do Ogrodu Sensorycznego przy Filii nr 26, ul. Goetla 2 w Katowicach-Murckach, na kolejną edycję Narodowego Czytania.

W tym roku lekturą czytaną w całej Polsce będzie powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbędzie się w tej lokalizacji, a towarzyszyć nam będą zaproszeni goście, przyjaciele Biblioteki oraz czytelnicy.

Wybór miejsca imprezy nie jest przypadkowy. Po pierwsze, to właśnie w tym roku Filia nr 26 obchodzi swoje 75-lecie, które chcemy uczcić tym wyjątkowym wydarzeniem. Po drugie, bliskość Ogrodu Sensorycznego i możliwość skorzystania z jego dobrodziejstw, przywodzi na myśl pierwotny kontakt z naturą i nawiązuje do bogatych opisów zachwycającej przyrody znad Niemna. To właśnie przyroda stanowi istotny element powieści Orzeszkowej, gdzie człowiek i otaczająca go natura tworzą silny związek. Jak się za chwilę przekonacie, również zaplanowane przez nas atrakcje nawiązują do bliskości człowieka i przyrody.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl