Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 9°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 34% 62%

Spacer po Dolinie Ślepiotki

W minioną niedzielę 26 marca odbył się spacer w Rezerwacie Ochojec prowadzony przez dr Jerzego Parusela, który opowiedział o historii „Rezerwatu Ochojec” oraz rzeki Ślepiotki, pełnej „momentów”, ale także o problemach związanych z gospodarką wodną w lesie.
Ślepiotka swoje źródła ma w kompleksie lasów Murckowskich następnie przepływa przez rezerwat florystyczny Ochojec, który został utworzony dla ochrony liczydła górskiego, którego stanowisko jest tu najliczniejsze na całym niżu europejskim. Zaraz po wypłynięciu z obszaru rezerwatu przepływa przez obszar silnie zabudowany głównie zabudową jednorodzinną a następnie przez centrum dzielnicy Ochojec. Mija tereny przemysłowe i wpływa na teren dzielnicy Ligoty gdzie po kilkuset metrach dociera do Parku Zadole, następnie zmierza do ujścia w rzece Kłodnicy. Cały jej ośmiokilometrowy odcinek znajduje się w granicach Katowic.
Rezerwat Ochojec został powołany w 1982 r jako drugi z kolei rezerwat przyrody w granicach Katowic (po rezerwacie Las Murckowski) i jednocześnie jako pierwszy rezerwat florystyczny w granicach ówczesnego województwa katowickiego, o pow. 26,77 ha. Utworzono go w celu ochrony stanowiska liczydła górskiego – rzadkiej rośliny górskiej. Liczydło górskie jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny liliowatych. Zygzakowata łodyga z jajowatymi, ułożonymi skrętolegle liśćmi może osiągnąć 1 m wysokości. Roślina kwitnie na przełomie maja i czerwca. Białe dzwonkowate kwiaty wyrastają u nasady spodniej strony liścia. Pod koniec lata dojrzewają owoce, którymi są intensywnie czerwone, kuliste jagody.

Niestety w wyniku działań wielu instytucji od Urzędu Miasta Katowice ( planowana droga na południe, obecnie wstrzymana) aż po Nadleśnictwo Katowice ( kuriozalna gospodarka wodna) istnienie „Ślepiotki”, jak i rezerwatu jest zagrożone.

Spacerowiczów, chętnych do pokonywania błotnistych bezdroży, mimo niepewnej pogody, było wielu. To znak, że takie spacery zyskują coraz więcej amatorów.


Do zobaczenia na kolejnym spacerze, pewnie w lasach Murckowskich, już w cieplejsze dni.

Wydarzenie:

Autorka: Grażyna Szczurowska, Mieszkańcy dla Katowic

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl