Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 11% 39%

Wspieraj lokalnie. Przekaż 1,5% podatku na rzecz organizacji pozarządowej w naszej dzielnicy

Pierwszy kwartał roku to czas składania deklaracji podatkowych. W tym roku, to czas szczególny, ponieważ wszyscy mamy za sobą trudny rok – obciążony skutkami pandemii COVID-19 oraz wciąż trwającej wojny w Ukrainie. Zajmując się pomaganiem, wszyscy wiemy jak wiele potrzeb zrodziły oba te problemy.
Fundacja Index do Przyszłości dba przede wszystkim o osoby szczególnie dotknięte wykluczeniem – dzieci oraz seniorów. Te dwie grupy wiekowe bardzo często są zależne od wsparcia dorosłych, którzy najlepiej odnajdują się w dzisiejszym świecie i mogą zarabiać. Od 2017 roku Fundacja prowadzi świetlicę dla dzieci i młodzieży, a od 2019 roku także klub seniora. Obie placówki znajdują się przy ul. Panewnickiej 13 (w przybudówce do LO nr VII), gdzie stworzono również Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”, w którym dzieci i seniorzy mogą również wzajemnie się wspierać.
Chcąc pomagać naszym sąsiadom, reagują na trudności, które ich spotykają. Z tego właśnie powodu podczas pandemii m.in. dostarczali posiłki do mieszkań samotnych seniorów, a od początku wojny zainicjowali Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom i wciąż pomagają osobom z Ukrainy, które zamieszkały w Katowicach. Od 2022 roku przyjmują także dzieci z Ukrainy do świetlicy oraz seniorów do klubu seniora.


Fundacja, nie tylko dostrzega trudności innych, ale również codziennie te trudności doświadcza. W tym roku to przede wszystkim stale rosnące koszty lokalu, który dla wielu mieszkańców Ligoty jest drugim domem. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Katowice, organizacji UNICEF i darczyńców, dbają o jak najlepsze wsparcie swoich podopiecznych. Niestety wysokość opłat lokalowych (prądu, wody, ogrzewania wywozu śmieci) przekracza ich budżet.

Dlatego prosimy by wesprzeć Bezpieczną Twierdzę, przekazując przy rozliczeniu rocznym 1,5% podatku. Każde 1,5% to dla nich cegiełka, która pozwali im przetrwać i każdego dnia pomagać.

Jeśli ktoś z Państwa szuka pomocy dla dzieci, seniorów – Waszych bliskich lub sąsiadów, zachęcamy do kontaktu.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl