Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 36%

Niebieska fala w Parku Kościuszki

W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski.

Od 2008 roku, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami oraz niezrozumieniem. Dlatego tak ważne jest pokazanie otwartości na nich poprzez udział w różnych akcjach i wydarzeniach na rzecz tej grupy osób.

Niebieska edycja parkrun Katowice

W najbliższą sobotę, 1 kwietnia w Parku Kościuszki odbędzie się specjalna, niebieska edycja parkrun Katowice. Oprócz sportowej rywalizacji spotkanie będzie miało również charakter edukacyjny. Celem wydarzenia będzie przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Razem będziemy promować empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Organizatorzy wydarzenia zachęcają wszystkich uczestników, aby w najbliższą sobotę ubrali się na niebiesko by wspólnie utworzyć niebieską falę podczas pięciokilometrowego biegu.

Jako parkrun wielokrotnie poruszaliśmy ważne tematy społeczne. Jest to dla nas ważne, ponieważ jesteśmy otwarci na każdego uczestnika. Naszą misją jest zachęcanie mieszkańców Katowic do regularnej aktywności niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Anna Rosińska, koordynator parkrun Katowice
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Czym jest autyzm ?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl