Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 57%

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Katowicach. Na co zostaną przeznaczone miejskie pieniądze ?

Budżet Obywatelski to jeden z coraz bardziej popularnych mechanizmów partycypacji obywatelskiej w Polsce. To narzędzie pozwalające mieszkańcom gmin współuczestniczyć w procesie decydowania o tym jak zostanie wydana części pieniędzy z budżetu. To proces decyzyjny, który składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie mieszkańcy mogą zgłaszać własne projekty zmiany w otoczeniu, w drugim zaś głosować, na te które mogą być zrealizowane.
Na realizację projektów w ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach przeznaczono ponad 20 mln zł. Mieszkańcy swoje pomysły mogli zgłaszać od 19 kwietnia do 16 maja. 232 złożonych projektów zadań to efekt zaangażowania mieszkańców w tym roku. Głosowanie zaś na zaproponowane projekty będzie odbywało się przez dwa tygodnie od 10 do 23 września.

Budżet Obywatelski Katowice

Inicjatywa Mieszkańców skupiona wokół osiedla Kokociniec i Sadyby aktywnie uczestniczy w Budżecie Obywatelskim

Od 2016 roku zaproponowane przez Inicjatywę projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy oddając swój głos w ramach Budżetu Obywatelskiego mają wpływ na zmianę bliskiego otoczenia. Dzięki temu w ciągu pięciu lat zrealizowano w okolicy sześć projektów na łączną wartość 1288310,00 zł . Można z nimi się zapoznać TUTAJ .

Jaka jest propozycja w tym roku ?

W IX edycji Budżetu Obywatelskiego Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba przygotowała trzy projekty o charakterze lokalnym, które pomyślnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Ze względu na różnorodność, każdy z nich ma inną grupę odbiorców. Dla właścicieli czworonogów pojawiła się propozycja powstania Psiego Parku, który może być zrealizowany w bliskim sąsiedztwie Doliny Potoku Kokociniec. Natomiast w pobliżu Strefy Gier i Zabaw na Kokocińcu może powstać Strefa dla Seniora, miejsce wypoczynku i rekreacji oraz integracji osób starszych.

Natomiast w ramach projektu proobywatelskiego „Aktywuj się w Ligocie „ , który zostały zapoczątkowany wiosną tego roku proponujemy wraz z Stowarzyszeniem Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej zadanie pn. : Wszystko gra ! – Aktywuj się w Ligocie razem z letnim Kinem Plenerowym na Kokocińcu 2023 – w okolicy Szkoły Podstawowej nr 67.

​W tym roku głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Katowicach odbędzie się w dniach 10-23 września. W dzielnicach przygotowane zostaną Stacjonarne Punkty Głosowania.

Mieszkańcy będą mieli okazję wybrać spośród 259 zadań, z których 29 to projekty ogólnomiejskie, a 230 lokalne. Z zadaniami, na które można zagłosować, można zapoznać się w zakładce PROJEKTY.

Głosowanie tradycyjnie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, pok. 205. Również w tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos.

Podobnie jak w zeszłym roku pracownicy urzędu odwiedzą każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu. Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali specjalne identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania będą działały od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe” w Zarzeczu.

Harmonogram działania punktów, w których będzie można wziąć udział w głosowaniu znajduje się TUTAJ *

Głosowanie w 5 krokach:

  • Wejdź na stronę bo.katowice.eu i kliknij zakładkę lub baner „GŁOSOWANIE”.
  • Wpisz swój nr PESEL oraz nazwisko panieńskie matki i zaznacz, że zapoznałeś się i akceptujesz zasady głosowania oraz przetwarzania danych osobowych i Regulamin BO.
  • Oddaj swoje głosy na projekty ogólnomiejskie i lokalne. Pamiętaj, że do dyspozycji masz 3 głosy na zadania lokalne i 3 na zadania ogólnomiejskie.
  • Wprowadź numer telefonu komórkowego (bez prefiksów), na który zostanie wysłany do Ciebie SMS z kodem niezbędnym do potwierdzenia oddania głosu.
  • Wprowadź otrzymany kod i tym samym potwierdź oddanie głosu – jeśli tego nie uczynisz Twój głos nie zostanie zapisany w systemie, a tym samym uwzględniony w głosowaniu.

    Po potwierdzeniu kodem z sms oddania głosu, nie będziesz miał możliwości zmiany swojej decyzji ani ponownego głosowania – głosować można tylko raz! *

>>Link do głosowania online<<

Źródło: Budżet Obywatelski Katowice*

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl