Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 48%

Prawie pół tysiąca wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach

28 kwietnia zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu miasta Katowice. Łącznie mieszkańcy zgłosili prawie pół tysiąca wniosków: 296 do Budżetu Obywatelskiego oraz 201 do Zielonego Budżetu. W tym roku mieszkańcy decydują o wydatkowaniu ponad 20 mln zł.

W tym roku wnioski, zarówno do Budżetu Obywatelskiego, jak i Zielonego Budżetu można było składać od 4 do 28 kwietnia.

Budżet Obywatelski

Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 296 wniosków, w tym 39 ogólnomiejskich. Najwięcej zadań o charakterze lokalnym dot. Ligoty-Panewnik – 22 wnioski, a po 16 wniosków wpłynęło dla Bogucic oraz Szopienic-Burowca. Zdecydowanie więcej wniosków niż w ubiegłym roku dotyczy Janowa-Nikiszowca, w 9. edycji BO dla tej dzielnicy zgłoszono 6 wniosków, a w tegorocznej 10. edycji – 13.

Tak jak w poprzednich edycjach zgłoszone pomysły mieszkańców dotyczą wielu dziedzin funkcjonowania miasta. Wśród zadań infrastrukturalnych pojawiły się te dotyczące rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury rowerowej (Koszutka, Brynów cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka, Dąb i Zarzecze) parkingów czy montażu monitoringu (Bogucice, Dąbrówka Mała). Nie zabrakło też zadań skierowanych do młodszych mieszkańców Katowic, takich jak place zabaw (Ligota-Panewniki, Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec) oraz projektów zielonych – obejmujących rewitalizację skwerów oraz doposażenie katowickich parków (Śródmieście, Ligota-Panewniki, Załęże). Utworzenie nowych psich wybiegów zgłoszono dla dzielnic: Bogucice oraz Brynów cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka. Natomiast wśród zadań miękkich znalazły się projekty dot. organizacji jarmarków (Kostuchna, Podlesie) czy festynów dzielnicowych (Murcki, Bogucice, Szopienice-Burowiec) oraz różnorodnie sprofilowane warsztaty dla młodszych i starszych katowiczan.

Złożone do Budżetu Obywatelskiego wnioski przejdą weryfikację formalną (do 29 maja) oraz merytoryczną (do 10 sierpnia). Do 30 czerwca będzie czas na łączenie zgłoszonych wniosków i zgłaszanie do nich zastrzeżeń i uwag. Na projekty zgłoszone w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać swój głos od 11 do 24 września 2023 r.

Zielony Budżet

Do Zielonego Budżetu miasta Katowice propozycje zadań, podobnie jak w ubiegłym roku, można było zgłaszać wyłącznie drogą elektroniczną.

Łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych 201 propozycji do Zielonego Budżetu to ponad 6,3 mln zł. Najwięcej, 16 wniosków dotyczy Ligoty-Panewnik, 14 Wełnowca-Józefowca, a 12 Załęża. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi w mieście, zazielenienie ulic np. 1 Maja, Wawelskiej, Wielkopolskiej, Słowackiego, Bielskiej, Drozdów czy Jankego, edukacyjne spacery dla mieszkańców po katowickich parkach i lasach (m.in. Wełnowiec-Józefowiec, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec, Piotrowice-Ochojec, Śródmieście, Załęże) czy utworzenie w Dolinie Trzech Stawów czterech edukacyjnych sadów miejskich.

Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji zakończy się do 5 czerwca, a drugi do 1 września. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji nastąpi do 29 września. Przypomnijmy, że Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta, która przeznaczona jest na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

W poniższej w tabeli ujęto ilość złożonych wniosków w poszczególnych dzielnicach:

Źródło: Notatka prasowa Miasta Katowice

Zdjęcie: Tężnia dla Katowic ( FB )

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl