Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 17°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 151% 120%

Maj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

Kiermasze książek

Kolejny wiosenny miesiąc w Bibliotece, maj, rozpoczynamy kiermaszami książek antykwarycznych. W czwartek, 4 maja, na Czwartkowe menu 14-tki zaprasza Filia nr 14 – to kiermasz czynny przez cały dzień; w sobotę, 6 maja, Lotny Antykwariat zawita po raz pierwszy do Filii nr 31, natomiast w poniedziałek, 8 maja, odbędzie się tradycyjny kiermasz Złap bakcyla na czytanie! w Filii nr 32.

Spotkania Autorskie

Zaraz po kiermaszach odbędzie się pierwsze w tym miesiącu spotkanie autorskie – do Filii nr 28 w Podlesiu zapraszamy miłośniczki i miłośników twórczości Sabiny Waszut. Autorka powieści Sekretny dom, będącej pierwszym tomem nowego cyklu Matki Rzeszy, spotka się z nami we wtorek, 9 maja. Z kolei 17 maja, w samym środku tygodnia, Filię nr 11 odwiedzi Żaneta Pawlik. Ciesząca się coraz większa popularnością pisarka, promować będzie swoją drugą powieść – Tamarynd.

Dzień bibliotekarza

W maju przypada Dzień Bibliotekarza (8 maja) i odbywa się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja), w tym roku pod hasłem Moja, Twoja, nasza Biblioteka! Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na imprezy organizowane z rozmachem przez Filię nr 28. W dniach 8 i 10 maja odbędą się dwa spotkania z Mateuszem Świstakiem, jednym z najlepszych opowiadaczy w Polsce. Baśnie na warsztacie to jego autorski projekt, którym podbił serca nie tylko tej najmłodszej publiczności. Z kolei 11 i 12 maja, wspomniana Filia dwudziesta ósma organizuje biblioteczną imprezę plenerową. W programie zaplanowano głośne czytane, konkursy zręcznościowe oraz quizy i zagadki literackie.

Porozmawiajmy o podróżach

Odwiedzą nas miłośnicy bliskich i dalekich podróży – Marek Pietrzykowski, Mieczysław „Hajer” Bieniek, Beata i Paweł Pomykalscy, Marcin Kupczak oraz Barbara Hangug. Spotkania poświęcone będą przeprawie jachtem przez Bałtyk do Szwecji, podróży po świecie pod „patronatem” Bogini Isztar, najpiękniejszym miastom i miasteczkom Polski, nieznanym obliczom Ugandy oraz Korei Południowej. W cykl Czytelnicy-podróżnicy wpisuje się również spotkanie z Wojciechem Kujawskim, który opowie o tym, jak wygląda wspinaczka górska w Dolinie Yosemite.

Cykl spotkań Nie-zwykli

Miłośników spotkań z cyklu Nie-zwykli MBP zaprasza na rozmowę z Tomaszem Szwedo, członkiem Kadry Narodowej Parabadmintona i Międzynarodowym Mistrzem Polski oraz Międzynarodowym Mistrzem Czech w grach pojedynczych i podwójnych. Z kolei zainteresowanych wielokulturowością zapraszamy na spotkanie poświęcone Łemkowszczyźnie, którego gościem będzie poeta i podróżnik Krzysztof Kasperczyk, a które umili obecność muzyka, Marka Bińka.

Teatr bez Sceny

Po raz kolejny Teatr bez Sceny wystawi spektakl Raj_Wyspa. Kto nie miał wcześniej okazji go obejrzeć, może nadrobić już 15 maja, w Filii nr 14. Pozostając w klimatach występów teatralnych, zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniu z okazji Dnia Matki, które zostanie organizowane przez Filię nr 26. W planowanym na 25 maja słowno-muzycznym montażu Kto ma tyle wdzięku, co my? udział wezmą członkinie amatorskiej grupy teatralnej Śląskie Seniorki w Akcji oraz Kabaret Trudki z występem Seniorki jadą do Ciechocinka.

Na zakończenie miesiąca, a już z okazji Dnia Dziecka, odbędzie się w Filii nr 16 impreza rodzinna. W programie zaplanowano m.in. pokaz iluzji w wykonaniu Dawida Jasińskiego.

Wszystkie wydarzenia organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną są bezpłatne. Udział w nich może wziąć każdy, niezależnie od tego, czy jest Czytelnikiem danej filii, czy nie.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl