Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 70%

Pięć lat działalności Inicjatywy Mieszkańców Osiedla Kokociniec

W tym roku mija pięć lat odkąd założyliśmy grupę społeczną Inicjatywę Mieszkańców Osiedla Kokociniec. , która w późniejszym czasie została połączona z osiedlem Sadyba. Od początku powstania naszej grupy należą do niej wszyscy mieszkańcy, którzy mają pomysły i chęć do działania by zmieniać swoje bliskie otoczenie. Z uwagi na to, że nasze osiedle było bardzo zaniedbanie – mieliśmy okazję by się wykazać. Zaczęło się od stronki na portalu społecznościowym FB, kilka dni później odbyło się pierwsze wspólne spotkanie w plenerze z mieszkańcami. Na to spotkanie zaprosiliśmy Pana Radnego Aleksandra Uszoka, który pomógł mi wprowadzić mieszkańców w tematykę Budżetu Obywatelskiego. Z prostego powodu – mieliśmy pomysł na Budżet Obywatelski w postaci Siłowni Plenerowej, która miała powstać pomiędzy blokami mieszkalnymi przy ul. Kijowskiej 97 i Kruczej 85.

Pomysł mieszkańcom się bardzo spodobał choć przewijały się w trakcie spotkania komentarze obawy, że taka ogólnodostępna siłownia może zostać szybko zdewastowana. Przy okazji spotkania poprosiliśmy mieszkańców o podpisy poparcia pod zaproponowanym zadaniem. Chyba nikt wówczas z nas nie miał wątpliwości, że to czas na zmianę wizerunku naszego osiedla, które od wielu lat nazywane było Małpim Gajem. Wiedzieliśmy, że tylko wygrana w Budżecie Obywatelskim i jego realizacja pozwoli mieszkańcom uwierzyć w to, że mogą mieć wpływ na swoje bliskie otoczenie.

Po spotkaniu zabraliśmy się wszyscy do pracy i organizację promowania naszego pomysłu, którym była „Strefa Aktywności Fizycznej Małpi Gaj -Kokociniec. Siłownia Plenerowa typu Fit Park z Parkiem Street Workout ”

Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego odbywało drogą elektroniczną w okresie od 19 do 25 września. 23 września dzięki Stowarzyszeniu Inicjatywa na naszym osiedlu, odbyło się „Dzielnicowe Kino Plenerowe” gdzie dzieci wraz ze swoimi opiekunami mogli oglądać na dużym ekranie film „Asterix na Olimpiadzie”. Była to okazja do tego aby zachęcać mieszkańców do oddawania głosów na projekty o charakterze lokalnym i miejskim zaproponowane w Budżecie Obywatelskim. Dzięki wspólnej pracy i mobilizacji mieszkańców nasz projekt pozyskał największą liczbę punktów i uplasował się na pierwszym miejscu w dzielnicy Ligota-Panewniki jako projekt lokalny.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy mimo wątpliwości włączyli się w to działanie oraz mieszkańcom którzy tak licznie oddali głosy na zaproponowane zadanie. To był ten moment kiedy uwierzyliśmy, że zmiana jest możliwa i wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że możemy mieć realny wpływ na tę zmianę.

Od 2016 roku przy współpracy z lokalnymi radnymi zrobiliśmy bardzo dobrą robotę i każdego następnego roku pokazujemy, że wspólną pracą, zaangażowaniem i determinacją każda zmiana jest możliwa jeśli tylko tego chcemy i w to uwierzymy.

Więcej zdjęć w naszej galerii

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl