Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 39%

Kręcimy kilometry dla Katowic o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Katowice przyłączyły się do ogólnopolskiej rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwszego dnia wiosny wystartowała rozgrzewka, która potrwa dwa miesiące, a główny wyścig odbędzie się w czerwcu. Poprzez udział w projekcie zachęcamy mieszkańców do korzystania z roweru jako środka transportu oraz promujemy zdrowy tryb życia – wystarczy pobrać aplikację i kręcić kilometry dla miasta.

Katowice odpowiedziały na zaproszenie Bydgoszczy, miasta które po raz piąty inauguruje tę ogólnopolską inicjatywę rowerową. – Traktujemy to bardziej jako zabawę niż wyścig i kolejny sposób na to, żeby zachęcać do wybierania roweru jako środka transportu. Projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w nasze dotychczasowe działania związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta. Liczymy na to, że dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą można pobrać na swój telefon i kręcić kilometry, a te przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

Pierwszego dnia wiosny wystartował oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2023. Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy mogą kręcić kilometry dla swoich miast i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją! Żeby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w treningu, jako pierwszy swój team powołał Urząd Miasta Katowice, który wraz ze startem nowego sezonu rowerowego w stolicy województwa śląskiego, będzie kontynuował rozpoczętą w ubiegłym roku kampanię „Przeciepnij sie na koło”. W ramach kampanii rowerowymi ambasadorami Katowic stali się urzędnicy, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze, a o tym co sprawiło, że wybrali właśnie tę formę transportu, można dowiedzieć się z mediów społecznościowych miasta.

Aktywna zabawa i nagrody

Zasady udziału w rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. – Uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry”. Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych. Każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności, a zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów – wymienia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Od 21 marca można zdobyć wirtualną odznakę za przejechanie minimum 15 km na rowerze i wziąć udział w losowaniu ogólnopolskiej nagrody – oficjalnej, żółtej koszulki Rowerowej Stolicy Polski.

Kilometry przejechane na rowerze podczas treningu sumują się dla wybranego miasta, ale nie są brane pod uwagę w głównej rywalizacji, która rozpocznie się w czerwcu. Wtedy dopiero startuje licznik rywalizacji ogólnopolskiej i obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast. Nagrodą dla miast w rywalizacji czerwcowej będzie przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który aktualnie dzierży Biała Podlaska. Trzy najlepsze miasta zdobędą stacje naprawy rowerów. Czekają też nagrody indywidualne dla uczestników rywalizacji – vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl oraz 80 nagród dodatkowych, odpowiednio dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych. Miasto Katowice przygotuje również nagrody lokalne, o których będzie informować na swoich profilach w social mediach.

Rekordowa edycja

Na ten moment, do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich poza Bydgoszczą są m.in. Poznań, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy Biała Podlaska, która zawalczy o trzecie zwycięstwo z rzędu. Tegoroczną nowością jest też rywalizacja gmin, a lista chętnych z dnia na dzień się wydłuża.

W ubiegłorocznym treningu wzięły udział 53 miasta, a z nich prawie 15 tysięcy rowerzystów, którzy pokonali 2,3 miliona kilometrów. Łącznie wykonanych zostało ponad 175 tysięcy treningów. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich.

Jak dołączyć do treningu?

  • Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ).
  • Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023 – UWAGA: dla Miast.
  • Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice.
  • W kolejnym kroku możesz wybrać grupę z listy lub zaproponować nową grupę, poczekać na jej zaakceptowanie przez koordynatora w swoim mieście i razem z przyjaciółmi/współpracownikami wziąć udział w zabawie!

ABC aplikacji Aktywne Miasta: https://aktywne.miasta.pl

Dołącz do grupy Aktywuj się w Ligocie

W aplikacji powstała również grupa dedykowana naszej dzielnicy pn. „Aktywuj się w Ligocie” . Zachęcamy Państwa to wspólnej zabawy i kręcenia km dla Katowic w ramach ogólnopolskiej rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Obecnie Katowice są na 12 pozycji na 56 miast w rywalizacji, na razie jest to jednak dopiero Trening do Rowerowej Stolicy Polski. Wśród grup na pierwszym miejscu jest Grupa Rowerowa Murcki, na drugim Grupa Ogólna, a na trzecim Grupa Urzędu Miasta. Ostatnio dołączyła i zaczyna kręcić kilometry Rowerowa Koszutka . Do zabawy dołączyły również międzynarodowe firmy, z siedzibą w Katowicach i pierwsze szkoły – Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Zabawa dopiero się jednak rozkręca. Trening potrwa do 21 maja, a od 1 czerwca ruszy konkurs z nagrodami.

Źródło: Urząd Miasta Katowice

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl