Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 36%

Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce!

Tego roku, w dniu 24 grudnia, żaden z mieszkańców Metropolii GZM nie musi być sam. Fundacja Wolne Miejsce zaprasza do spotkania przy wigilijnym stole wśród życzliwych ludzi i przy wtórze dźwięku kolęd. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym (Plac Sławika i Antalla 1) o godzinie 16.00 zaczniemy uroczystą wieczerzę, aby samotnym, potrzebującym i uchodźcom wojennym dać to, czego potrzebują najbardziej – obecność drugiego człowieka.

Fundacja Wolne Miejsce organizuje w około 30 miastach w Polsce świąteczną kolację.

Wydarzenia te odbywać się będą w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (dla mieszkańców wielu miast Metopolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej), w Warszawskim Centrum Expo XXI na ul. Prądzyńskiego, a także w Kołobrzegu, Olsztynie, Lublinie, czy Ostrowie Wielkopolskim.

Zapraszamy mieszkańców miast Metropolii, jak i osoby z Ukrainy przebywające w naszym kraju na tzw. wolne miejsce przy wigilijnym stole. Dokładnie w ten wyjątkowy wieczór podzielimy się opłatkiem, zaśpiewamy kolędy i zjemy tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karpia smażonego, pierogi z kapustą i grzybami, kapustę z grochem, sałatkę jarzynową i ciasto z kawą czy herbatą.

Historia Fundacji Wolne Miejsce zaczęła się ponad 23 lata temu, właśnie od zaproszenia jednego samotnego człowieka na to tradycyjne wolne miejsce. Od lat organizujemy największe w Polsce Wigilie i Wielkanoce dla Samotnych w ogromnych halach dla tysiecy osób, dokładnie w świąteczne dni, aby wypełnić czyjąś samotność naszą obecnością.

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy też do kraju ideę sklepów socjalnych i społecznych i od ponad dwóch lat prowadzimy już ich sieć pod nazwą „Spichlerz” (ul. Tysiąclecia 82, Świdnicka 25 w Katowicach, Tyskie Hale Targowe, ul. Piłsudskiego, Tychy).

Źródło: notatka prasowa

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl