Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 22°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 81%

Mieszkańcy Kokocińca i Katowice z szansą na nagrodę „Super Samorząd”

Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba wraz z Miastem Katowice otrzymała nominację do Super Samorządu w ramach Akcji Masz Głos.

Akcja Masz Głos jest projektem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Nagroda Super Samorząd i Super Głos przyznawana jest na zakończenie kolejnych edycji akcji Masz Głos. 7 lutego ogłoszono laureatów z grona 180 grup z całej Polski uczestniczących w ubiegłorocznej edycji.

W zeszłym roku Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba zwróciła uwagę władzom miasta Katowice na problem zaśmiecenia Doliny Potoku Kokociniec, urokliwego miejsca na południu Katowic o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Dodatkowo dostęp do niej był bardzo utrudniony ze względu brak możliwości swobodnego do niej przejścia.

OdkrywaMy Potok Kokociniec

17 września 2022 roku zorganizowano wydarzenie pn. „OdkrywaMy Potok Kokociniec”. Celem działania było uporządkowanie terenu oraz wytyczenie ścieżki wysypanej zrębkami drewna od ul. Stanisława Hadyny w kierunku doliny. Do wydarzenia dołączyli okoliczni mieszkańcy, lokalni radni Dawid Kamiński i Adam Lejman Gąska oraz katowickie stowarzyszenia działające na rzecz ochrony przyrody: Mieszkańcy dla Katowic, Zielone Załęże oraz Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej. Działania te również wsparli: Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wraz z Nadleśnictwem Katowice.

Praca polegała między innymi na usunięciu gałęzi, które zagrażały spacerowiczom oraz części zarośli w miejscu gdzie powstała ścieżka. Dzięki Inicjatywie lokalnej Miasta Katowice oczyszczono tereny zielone z odpadów.

Z udziału w akcji cieszę się podwójnie – mam poczucie działania w słusznej sprawie oczyszczania przyrody zaśmieconej przez człowieka i odkrywania wyjątkowo urokliwego miejsca -mówi Joanna Janiak ze Stowarzyszenia Zielone Załęże

Doraźnie udało się oczyścić las z zalegających latami śmieci. W szerszej perspektywie powiodło się to, co od początku było naszym nadrzędnym celem: zwrócenie uwagi na Dolinę Potoku Kokociniec, na jej wartości przyrodnicze. To jedno z nielicznych tego rodzaju miejsc, jakie zostały na terenie Katowic – mówi Klaudia Kuraś z Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba

Nie trzeba było długo zachęcać mnie i moich synów: sześcio – i dziewięciolatka do akcji sprzątania. Staramy się z mężem przekazywać dzieciom, że trzeba żyć w zgodzie z przyrodą, szanować ją, a taką naukę najlepiej podać przez faktyczny udział w akcji społecznej– wspomina Anna Argasińska, mieszkanka dzielnicy Ligota Panewniki

Cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorem tej akcji. To urokliwe miejsce zasługuje na to, aby oddać je mieszkańcom, którzy z pewnością docenią jego walory – mówi Agnieszka Wojdowska ze Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic

Budżet Obywatelski

Wiosną 2022 roku grupa złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego o charakterze lokalnym pn. Psi Park Dolina Potoku Kokociniec, który został najwyżej oceniony przez mieszkańców w dzielnicy Ligota Panewniki i zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku.

Psi park w Dolinie to naturalny wybór dla mieszkańców trzech sąsiadujących z nią osiedli. Polanka, gdzie powstanie, jest idealna na spotkania mieszkańców Kokocińca, Osiedli Franciszkańskiego i Książęcego. mówi Ewelina Kosałka-Passia, mieszkanka Osiedla Franciszkańskiego.

Nareszcie pojawi się miejsce do zabawy z czworonogami, a ich właściciele nie będą musieli się martwić, czy komuś przeszkadza szczekanie lub bieganie psa. To świetny projekt skrojony na miarę potrzeb naszej dzielnicy – stwierdza Katarzyna Pudłowska, mieszkanka Osiedla Franciszkańskiego.

Zielony Budżet

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Zielonego grupa złożyła projekt pn. Odkrywamy Dolinę Potoku Kokociniec. Projekt ten zyskał akceptację i w ten sposób pozyskano pieniądze na pielęgnację drzew i krzewów na terenie należącym do miasta Katowice w sąsiedztwie z ul. Stanisława Hadyny, w pobliżu potoku Kokociniec. Aby zadbać o bioróżnorodność biologiczną na tym terenie w projekcie również uwzględniono montaż budek lęgowych.

Po sprzątaniu Dolina Potoku Kokociniec stała się łatwiej dostępna dla mieszkańców. Dzięki wytyczeniu ścieżki od ul. Stanisława Hadyny przez działki miejskie do Doliny Potoku Kokociniec mieszkańcy mogą dotrzeć tutaj swobodnie i bezpiecznie. Niebawem ruszy inwestycja, o której sami zdecydowali w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego.

Cieszę się, że wydarzenie, które miałem przyjemność współorganizować zostało nominowane do nagrody „Super Samorząd”. To świetna motywacja do dalszych takich działań z lokalną społecznością, dzięki którym wspólnie i pozytywnie zmieniamy nasze najbliższe otoczenie. W tym przypadku posprzątaliśmy tereny zielone i las dębowy, do którego wytyczyliśmy ścieżkę i dojście dla katowiczan. Trzymam kciuki za wygraną! – komentuje Dawid Kamiński Radny Miasta Katowice

Już 14 lutego dowiemy się, kto jest laureatem nagrody Super Samorząd, a kto laureatem nagrody Super Głos. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się stacjonarnie w Warszawie 21 lutego o 12:00. Transmisję z wydarzenia będzie można oglądać na stronie głównej Onet.pl i w mediach społecznościowych Fundacji Batorego – na jej profilu na Facebooku i profilu akcji Masz Głos.

Zdjęcia: Grzegorz Krajewski, Grażyna Szczurowska, Dorota Żywica

**********

Jeśli chcesz mnie wesprzeć, docenić moją pracę społeczną – postaw mi wirtualną kawę ☕️😀 na https://buycoffee.to/kokociniec.pl
Każdy, nawet drobny gest jest dla mnie bardzo ważny.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl