Data:Piątek, 6 Grudnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 1°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 92% 106%

Mieszkańcy Katowic z roku na rok generują coraz więcej odpadów wielkogabarytowych

Z roku na rok rośnie ilość śmieci wielkogabarytowych, których pozbywają się mieszkańcy Katowic. Problem dotyczy również osiedla Kokociniec. Mieszkańcy przyzwyczajeni od lat składują je przy tzw. kącikach gospodarczych gdzie niektóre z nich zalegają przez wiele miesięcy w pasach zieleni gdyż Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach nie zabiera ich w trakcie wywozu odpadów wielkogabarytowych. Wówczas po interwencji mieszkańców zarządca musi zamówić kontener i na koszt wszystkich lokatorów wywieść je do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów. Dodatkowy koszt takich błędów to nawet 1000 zł za kontener.

Warto przypomnieć, że do odpadów wielkogabarytowych, zalicza się te odpady, które nie mieszczą się w zwykłych pojemnikach na śmieci to między innymi: meble, kanapy i dywany. Niestety z niepokojem dostrzegamy, że nie wszyscy mieszkańcy Katowic wiedzą co mają z nimi zrobić i często pod osłoną nocy podrzucają je np. na inne osiedla lub nielegalnie pozostawiają je w lesie.
Pamiętać należy, że nie wszystkie duże odpady są zaliczane jako wielkogabarytowe. Niestety pozostawione w miejscu wyznaczonym na odpady wielkogabarytowe sprzęt Agd, RTV, opony nie zostaną wywiezione przez miejskie spółki komunalne, dlatego, że to mieszkańcy mają obowiązek dostarczyć je to do punktu selektywnej zbiórki. W przypadku odpadów poremontowych np. gruzu należy wynająć worek na gruz tzw. big-bag (2 sztuki rocznie w ramach opłaty śmieciowej), a po jego napełnieniu zgłosić jego odbiór w wyznaczonym miejscu. W Katowicach po bezpłatny worek na gruz należy się udać do siedziby MPGK Sp. Z o.o. , która znajduje się przy ulicy Obroki 140.
Sprzęty RTV, AGD, opony mieszańcy mają obowiązek dostarczać do GPZO, które znajdują się w Katowicach przy ulicach:

  • ul. Milowicka 7B (tel. 32 35 87 671),
  • ul. Obroki 136 (tel. 32 35 87 600),
  • ul. Zaopusta 70 (tel. 668 654 659),
  • ul. Bankowa 10 (tel. 32 25 97 365).

GPZO przyjmują także odpady niebezpieczne (np. farby, lakiery, kleje, środki ochrony roślin, detergenty), natomiast przeterminowane leki można zostawić w aptekach, a baterie czy akumulatory – w sklepach.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!