Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 20°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 109% 57%

Letnie miejskie spacery z Biblioteką Publiczną w Katowicach

Spacery miejskie cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Już kilka takich, bibliotecznych, za nami, ale na horyzoncie kolejne! Jeśli lubicie spędzać czas na wolnym powietrzu, a przy tym poznawać różne zakątki miasta i związane z nimi ciekawostki, koniecznie zobaczcie, dokąd zabierzemy Was w najbliższych miesiącach.


Już 24 czerwca (sobota) odbędzie się spacer historyczny Wojciech Korfanty prywatnie i publicznie. Naszym przewodnikiem po miejscach związanych z postacią Korfantego będzie regionalista Michał Dzióbek. Początek spaceru zaplanowany jest na godzinę 11.00, o miejscu zbiórki poinformujemy w chwili zapisu telefonicznego. Czekamy pod numerem telefonu 322 546 098, wew. 112, zapisy są już otwarte.


Kolejne spacery odbędą się w lipcu, w sierpniu i we wrześniu.

Na Historyczne zwiedzanie Nikiszowca zaprasza przewodniczka po tej zabytkowej, słynnej na cały świat dzielnicy Katowic – Joanna Siedlaczek-Pluta, znana w Internecie jako Nisza z Nikisza. Spacer ten zaplanowany został na niedzielne popołudnie – 23 lipca, godz. 16.00. Zapisy na ten spacer rozpoczną się w dn. 3 lipca br., pod numerem telefonu 322 546 098, wew. 112. O miejscu zbiórki poinformujemy w momencie zapisu.
Niespełna tydzień później, w sobotę 29 lipca, o godz. 11.00, odbędzie się kolejny spacer z Michałem Dzióbkiem, tym razem poświęcony Bohaterom z tablic. To spacer po Śródmieściu Katowic, szlakiem pamiątkowych tablic. Liczni naukowcy, ludzie kultury, społecznicy związani z Katowicami niestety nie zaistnieli w społecznej świadomości mieszkańców. Ta wycieczka postara się to zmienić – poznamy sylwetki ludzi mało znanych acz wielce zasłużonych. Również tutaj obowiązują zapisy (prosimy zwrócić uwagę na zmianę numeru wewnętrznego!) – nr tel. 322 546 098, wewn. 121. O miejscu zbiórki poinformujemy w chwili zapisu.
W sierpniu ponownie spotkamy się z Joanną Siedlaczek-Plutą, tym razem poznamy historyczne zakątki i zabytkowe obiekty Giszowca, górniczego osiedla-ogrodu. Spacer, na który zapisy zaczną się w dn. 24 lipca br., odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia, o godz. 16.00. Na telefony czekamy pod tym samym numerem co zawsze – 322 546 098, wewn. 112.
Kolejne spacery odbędą się we wrześniu, a naszym przewodnikiem będzie społecznik proekologiczny, jeden z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i założyciel Schroniska dla Niechcianych Roślin – Witold Szwedkowski. Wraz z nim wybierzemy się na Poszukiwania Załęskiego Lasu, który, pomimo znacznej bliskości autostrady A4 oraz terenów przemysłowych, pozostał zieloną otuliną Osiedla Witosa i stanowi miejsce spokojnego odpoczynku od zgiełku miasta. Kilka dni po tym spacerze, wybierzemy się z kolei na osiedle Tysiąclecia, by na własne oczy zobaczyć Inwazję wokół Maroka. Teren Stawu Maroko jest obszarem rosnącej dominacji inwazyjnych gatunków obcych wykorzystujących do rozprzestrzeniania się również korytarz ekologiczny koryta Rawy. Oznaczaniu IGO będzie towarzyszyć poznawanie ich wpływu na rodzime ekosystemy. O dokładnych terminach tych dwóch wrześniowych spacerów powiadomimy w czasie wakacji. Tutaj również będą obowiązywały zapisy.


Gorąco zapraszamy do udziału w organizowanych przez naszą Bibliotekę spacerach. Mile widziane są dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Zachęcamy do założenia wygodnego obuwia i zabrania ze sobą butelki wody, ponieważ spacery te z założenia trwać będą ok. 2 godzin; może się zdarzyć, że czas zwiedzania się wydłuży.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl