Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 104% 119%

Czerwiec pęka w szwach

Czerwiec tego roku zapowiada się w naszej Bibliotece bardzo obfity. Początek miesiąca to głównie korzystanie z przestrzeni miasta – wyjścia w plener, pikniki i udział w kilku festynach, gdzie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. To również dwa miejskie ekospacery z Witoldem Szwedkowskim, spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim oraz edukacyjno-historyczny z Michałem Dzióbkiem, poświęcony Wojciechowi Korfantemu.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W pierwszym tygodniu czerwca obchodzimy bardzo ważne czytelnicze święto – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. XXII edycja nosi tytuł Książka to ogród, w związku z czym nasze filie zapraszają najmłodszych m.in. do wspólnego czytania w plenerze i zabaw literackich pod chmurką. Niech tylko dopisze pogoda!

Czerwcowe spotkania autorskie

Nie doszliśmy jeszcze do informacji o spotkaniach organizowanych w murach naszych filii, a już jest niezwykle bogato, sami przyznacie. By zaostrzyć Wasze literackie apetyty, musimy koniecznie wspomnieć o planowanych w najbliższym czasie spotkaniach autorskich – odwiedzą nas pisarka, której twórczość silnie związana jest z regionem, z Barbarą Romer-Kukulską, autorką książki Klachy z Koszutki. Od familoków do bloków. Przysłuchamy się również rozmowie Aleksandra Lubiny i Gintera Pierończyka dotyczącej powieści Arnolda Ulitza Wielki Janja, którego akcja toczy się w Załężu. A komu samo słuchanie nie wystarczy i chciałby wziąć aktywny udział w dyskusji, niech zajrzy na wspomniane Załęże (Filia nr 3) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czerwcowa rozmowa dotyczyć będzie twórczości Żanety Pawlik… z udziałem samej Żanety Pawlik.
Grono naszych Gości zasilą również przewodnik po Odessie Borys Tynka, paraolimpijczyk i kapitan reprezentacji Polski w blindfootballu Marcin Ryszka, Katarzyna Miszczyk – chemiczka, dyplomowana zielarka i fitoterapeutka; iluzjonista Dawid Jasiński, wspomniany wcześniej, przy okazji spacerów, Michał Dzióbek (tym razem z prelekcją o Pomniku Powstańców Śląskich w Starej Ligocie – nie lada gratka dla miłośników historii), a także aktorzy zaprzyjaźnionego z nami Teatru bez Sceny ze spektaklem Raj_Wyspa (dla dorosłych).

Spektakle

Czerwiec, to u nas więcej spektakli – ugościmy dwa teatry z przedstawieniami dla dzieci: Dobro zawsze powraca, czyli historia Szewczyka Dratewki w wyk. Teatru Kukiełka oraz Piraci i skarb pustyni w wyk. studia teatralnego KRAK-ART.
Na koniec musimy Wam zdradzić, że w tym miesiącu zaliczymy również wielki powrót…

Uwaga, uwaga…

Po kilkuletniej przerwie wraca do nas madżong! Łukasz Grzybowski z Górnośląskiego Związku Madżonga znów będzie uczył w Filii nr 35 Obcojęzycznej podstaw tej popularnej na całym świecie gry. Na zajęcia zapraszamy nie tylko dorosłych i seniorów, ale również dzieci. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść i już 🙂 Komu gry w duszy grają, koniecznie musi spróbować swoich sił w madżongu!

Kalendarium na czerwiec

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl