Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

Kolejny projekt zrealizowano na Kokocińcu w ramach Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski stał się narzędziem do zmiany przestrzeni wspólnej na Osiedlu Kokociniec w Katowicach w dzielnicy Ligota -Panewniki.
Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, który od siedmiu lat realizowany jest w Katowicach mieszkańcy decydują o tym, w jaki sposób przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. Co roku zgłaszają własne projekty o charakterze lokalnym i miejskim, następnie w wyniku głosowania najwyżej ocenione z nich są realizowane w kolejnym roku.
Strefa Gier i Zabaw Kokociniec to projekt zgłoszony w VI edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Strefa ta jest dedykowana dzieciom i młodzieży, które poprzez zabawę lubią się uczyć i ćwiczyć pamięć oraz lubią gry ekscytujące i dynamiczne. Umiejscowiona została w pobliżu Stefy Aktywności Fizycznej Małpi Gaj, obiektu sportowego, który trzy lata temu został zrealizowany również z Budżetu Obywatelskiego.

Strefa Aktywności Fizycznej Małpi Gaj oraz Strefa Gier i Zabaw Kokociniec

Strefa Gier to między innymi stoły do gry w szachy i chińczyka oraz idealny na świeżym powietrzu stół do gry w piłakrzyki, który znakomicie sprawdza się na placach rekreacyjno-sportowych.

Stoły do gry w szachy i w chińczyka są formą rozrywki gier planszowych, które polegają głównie na doskonaleniu i rozwijaniu procesów oraz zdolności orientacyjno- poznawczych u dzieci. Podczas gier planszowych u dzieci kształtują się właściwości, które są niezbędne i potrzebne w uczeniu się np.: planowaniu, koncentracji uwagi na wybranym przedmiocie, spostrzegawczości, wyobrażania, pamięć i umiejętności analizy i syntezy porównania i obserwacji. Natomiast piłkarzyki to świetna forma relaksu, zwana również futbolem stołowym czy też piłką stołową.

Gry podwórkowe wypełniły część chodników znajdujących się w pobliżu obu Stref. W latach 80-tych były one czymś zwyczajnym, teraz są nowością i odkryciem naszych dzieci. Wzdłuż ogrodzenia zamontowana tablica kredowa będzie rozwijała kreatywność i zainteresowania artystyczne najmłodszych.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl