Data:Czwartek, 21 Listopada 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 2°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 108% 74%

Ekologiczne spacery po Katowicach

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w Zielonym Budżecie miasta Katowice, Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizuje ekologiczne, „zielone” spacery edukacyjne.

Spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim

Już w czerwcu odbędą się trzy, realizowane w ramach projektu Poznaję zielone Katowice – wiedza podstawą dbałości o przyrodę w mieście.
Przewodnikiem pierwszego spaceru, będzie Jacek Karczewski – przyrodnik i aktywista, autor audycji radiowych poświęconych przyrodzie, autor książek ornitologicznych, m.in. Zobacz ptaka. Opowieści po drodze czy Noc sów. Opowieści z lasu, pomysłodawca kampanii społecznych m.in. Bądź na pTAK!, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania! czy Ptak też człowiek.

Spacer o charakterze ornitologicznym odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca, na Osiedlu Tysiąclecia. Spotykamy się o godz. 17.00 w Filii nr 14 (ul. Piastów 20), skąd ruszymy dalej. Trasa spaceru owiana jest tajemnicą…

Na to wydarzenie nie są wymagane zapisy.

Zielone spacery z Witoldem Szwedkowskim

Kolejne dwa spacery osiedlowe przeprowadzi Witold Szwedkowski – społecznik proekologiczny, jeden z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, założyciel Schroniska dla Niechcianych Roślin, członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, współzałożyciel Ogrodów Społecznych w Katowicach, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich. Spacery z Witoldem Szwedkowskim odbędą się dzień po dniu – w sobotę, 10 czerwca, i w niedzielę, 11-ego.

Przyroda w Parku Wełnowieckim

Pierwszy z nich – odbędzie się w Parku na Wełnowcu, który miejscami pozostaje jednym z najdzikszych terenów usytuowanych stosunkowo blisko centrum Katowic. Trasa docelowa przebiegać będzie ulicą Gnieźnieńską w stronę Skweru Walentego Fojkisa, dalej Aleją Korfantego przy terenach dawnej huty cynku i przyszłego osiedla Nowy Wełnowiec, by, mijając zabytkowy budynek sądu, skierować się na ulicę Cisową, będącą wejściem do Parku na Wełnowcu. Wycieczka, przemierzając złożoność form zieleni występujących w parku kierować się będzie w stronę ulicy Chemicznej.

Spacer dendrologiczny po Koszutce

Drugi spacer – to spacer badawczy po najbardziej zazielenionej z części Katowic, przylegających do centrum miasta. Rozpocznie się pod rzeźbą „Rodzina” autorstwa Jerzego Egona Kwiatkowskiego. Uczestnicy zwiedzą założenia parkowe na Placu Grunwaldzkim, porównają sposoby aranżacji zieleni w różnych częściach osiedla i poszukają na jego terenie przykładów obywatelskiego ogrodnictwa. Oprócz rozpoznawania różnych gatunków roślin drzewiastych będzie można przekonać się, jak w różnych częściach osiedla wyglądają sąsiedzkie, partyzanckie i projektanckie przykłady zagospodarowania gruntów.

Udział w obu spacerach prowadzonych przez Witolda Szwedkowskiego wymaga zapisów.

Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o kontakt z Działem Promocji, pod numerem telefonu 322 546 098, wewn. 112, od dn. 1 czerwca br. (czwartek). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Po wakacjach odbędą kolejne ekologiczno-edukacyjne spacery z Witoldem Szwedkowskim. Planowane są trasy w okolicach Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia (temat przewodni: zielone inwazyjne gatunki obce i ich wpływ na rodzime ekosystemy) oraz w Lesie Załęskim, stanowiącym zieloną otulinę Osiedla Witosa.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Zdjęcie: Autorstwa Lahcim nitup [zdjęcie wykonano sprzętem, którego właścicielem jest Piotr Zdanowicz] – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18411539

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!