Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

Biblioteki plenerowe promują Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

W pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego stanęła biblioteka plenerowa. Druga, taka sama, została postawiona na katowickim Rynku. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską i po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwsza biblioteczka stanęła w pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego

Po tym jak 8 lipca studenci wraz z wieloma mieszkańcami roztańczonym krokiem przywitali wakacje w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 podczas potańcówki na terenie Uniwersytetu Śląskiego, czas na kolejne aktywności w przestrzeni miasta. W pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego stanęła biblioteka plenerowa. Druga, taka sama, zostanie w najbliższych dniach postawiona na katowickim Rynku. Na konstrukcjach znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast znalazły się pozycje książkowe oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik”, może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką”. Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor Uniwersytetu Śląskiego.

Biblioteczki staną się miejscem wymiany książkami i inspiracji

Zgodnie z ideą book crossingu, czyli pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki.

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Lato to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego.

Źródło: Notatka Prasowa Miasta Katowice

Zdjęcia: Kamil Kalkowski, M. Mendala, D.Żywica

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl