Data:Wtorek, 3 Grudnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 141% 127%

Zaczytani w katowickich parkach- fragmenty książek przeczytają autorzy książek

8 października, w sobotę w amfiteatrze w katowickim Parku Zadole rozpocznie się cykl spotkań z autorami książek hasłem „Zaczytani w katowickich parkach”.
To wydarzenie organizowane jest przez stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic i ma na celu promocję Bookcrossingu oraz biblioteczek plenerowych powstałych niedawno w katowickich parkach.


Do tej pory w katowickich parkach powstało sześć biblioteczek plenerowych. To efekt projektu, który został złożony w ramach ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach przez Dorotę Żywicę, działaczkę i organizatorkę społecznościową, założycielkę grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinię Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic. Projekt zakładał montaż biblioteczek plenerowych w parkach, w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców. Z biblioteczek mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, są ogólnodostępne, a wypożyczanie książek jest bezpłatne. Każdy może wypożyczyć książki i każdy może włożyć swoje książki, żeby urozmaicić ofertę.

W sobotę 08 października, o godz. 11.00 na scenie amfiteatru w Parku Zadole spotkają się z Wami autorzy książek związanych z Katowicami, którzy przekazali do bibliotek swoje publikacje. Pisarze będą także czytać fragmenty swoich książek.

Będą z nami Alina Bednarz oraz Katarzyna Tobór-Osadnik, które do katowickich biblioteczek przekazały kilkanaście egzemplarzy swoich książek, w tym „Patriotki ze Śląska”, „Patriotki ze Śląska. W służbie Polsce”, „Ambulansem przez Śląsk. Cztery lekarki w powstaniach śląskich” oraz książkę ilustrowaną „Patriotki ze Śląska. Historia polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku”.

Zapraszam serdecznie do biblioteczki na Zadolu, jednej z sześciu. Do tej biblioteczki włożyłam swoje książki o kobietach związanych z Górnym Śląskiem, książki herstoryczne. Przychodźcie do biblioteczek, bierzcie książki, czytajcie, wymieniajcie, rozpowszechniajcie – zapowiada Alina Bednarz

W katowickim Parku Zadole fragmenty swojej książki przeczyta także Grzegorz Płonka, muzyk, dziennikarz, społecznik. W niedzielę będzie można posłuchać fragmentów jego reportażu „Mała (wielka) ojczyzna”, w którym opowiada o znanych mieszkańcach Ligoty, jak Krystyna Bochenek, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Globisz czy Orgierd Łukaszewicz. Oprócz wspomnień, ciekawostek i anegdot z życia znanych i miej znanych ligocian książka prezentuje także historię katowickiej dzielnicy Ligota.

W pierwszym ze spotkań pod hasłem „Zaczytani w katowickich parkach” weźmie także udział: Halina Teresa Godecka, etnografka, dziennikarka, prezeska i współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów, która przeczyta fragmenty swojej książki „Celestyna”.

Gośćmi będą także: Anna Syska, autorka przewodnika po architekturze województwa w latach 1945 – 1989 „Spodek z Zenicie” oraz Michał Bulsa, historyk, archiwista, muzealnik, członek grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”, który przeczyta fragmenty książki „Sekrety Katowic” napisanej wspólnie z Barbarą Szmatloch.

Do wydarzenia dołączą także Piotr Fuglewicz, autor książki „Cokoły przechodnie”. To zbiór biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących tu i działających na przestrzeni XIX i XX wieku, zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Jak pisze Piotr Fuglewicz, to dwa tuziny portretów ludzi z górnośląskiego pogranicza ukazane na tle jego skomplikowanych, nierzadko tragicznych dziejów.

Z kolei Barbara Zygmańska, przeczyta fragmenty swojego „Spacerownika po Katowicach” napisanego wspólnie z Piotrem Fuglewiczem – wybitnym znawcą dziejów Katowic.

Czytanie książek zaplanowano w godzinach 11.00 – 14.00. Organizatorzy zapraszają do amfiteatru w Parku Zadole i oczywiście do biblioteczki plenerowej umieszczonej na tyłach amfiteatru.
Biblioteczki plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wypoczywających w parkach mieszkańców. W Katowicach możemy je spotkać w parkach Budnioka, Bogucickim, Zadole, Kościuszki, Olimpijczyków oraz na Trzech Stawach.

Mam nadzieję, że biblioteczki plenerowe posłużą mieszkańcom i przysłużą się promocji czytelnictwa. Zachęcam wszystkich mieszkańców do wymiany książkowej, zarówno do pozostawiania książek w biblioteczkach, jak i pożyczania ich w myśl idei zero waste – mówi pomysłodawczyni projektu Dorota Żywica.

Biblioteczki plenerowe mają przyczynić się do promowania czytelnictwa wśród katowiczan – dorosłych, młodzieży i dzieci. Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic planuje organizować w ich pobliżu spotkania z autorami książek, ludźmi kultury oraz inne ciekawe wydarzenia.

Zaczytani w Katowickich Parkach
Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!