Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 22°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 64%

Ruszyła zbiórka charytatywna dla siedmioletniego Jakuba Warzechy z Katowic

Jakub chciałby opowiedzieć nam o swoich marzeniach, jednak nie potrafi.

Chciałby bawić się ze swoimi rówieśnikami, ale nie może.

Chciałby pobiec za piłką, jednak nie jest w stanie stanąć na nogach o własnych siłach.

Jakub choruje na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe ( MDP ). To zespół zaburzeń ruchowych i postawy. Najczęstszymi zmianami chorobowymi u dzieci z MDP są tak zwane zaburzenia spastyczne, które między innymi przejawiają się w uszkodzeniu narządu ruchu. Jakub nie chodzi, przemieszcza się czołgając. Ważnym elementem leczenia chłopca jest systematyczna rehabilitacja, która pomaga w złagodzeniu negatywnych skutków schorzenia oraz pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

W związku z tym, że u Jakuba dotchczasowa rehabilitacja nie przynosiła efektów rodzice zdecydowali o poddaniu chłopca zabiegu rizotomii grzbietowej.

Zabieg został przeprowadzony we wrześniu tego roku w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Ligocie. Polegał na przecięciu ponad połowy włókien czuciowych w kręgosłupie przez które przesyłane są informacje z nóg do rdzenia i do mózgu. Celem zabiegu jest poprawa motoryki kończyn dolnych.

Jakub wymaga teraz intensywnej rehabilitacji aby na nowo wykształcić odruchy pozwalające między innymi na utrzymanie równowagi.

Chłopiec cierpi również, ze względu zwichnięte lewe biodro, które także wymaga operacji. Przeciwskazaniem do przeprowadzenia operacji jest wysokie napięcie mięśniowe.

Dlatego musi być poddany systematycznej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna szczególnie gdy tylko jeden z rodziców może pracować.

Rodzice Jakuba proszą o wsparcie finansowe. Wpłat można dokonywać poprzez Zrzutkę, która została założona przez Panią Annę Warzechę, mamę Jakuba.

>>Zrzutka dla Jakuba Warzechy (7 lat) chorującego na mózgowe porażenie dziecięce.<<

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl