Data:Piątek, 22 Listopada 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 1°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 66% 82%

„Przejrzyj na oczy” 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę

30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nabiera rozpędu. Ta szlachetna inicjatywa w tym roku będzie przebiegała pod hasłem „Przejrzyj na oczy”.

Celem tegorocznego finału jest poprawa standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Pomaganie w ramach WOŚP przybiera różne formy. Jedni kwestują ze skarbonkami, inny wrzucają do nich swoje złotówki czy też kupują produkty promujące całą akcję. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. W ostatnich latach bardzo popularne stały się również licytacje, które są wspaniałym przedsięwzięciem i mogą wziąć w nich udział wszyscy. W tym roku swój fant na licytację przekazał Alek, który chętnie włącza się w pomoc innym mimo, że sam potrzebuje pomocy i wsparcia. Wbrew niepełnosprawności, stara się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, uprawiać sport i realizować swoje pasje. Uwielbia otrzymywać puzzle, które z zapałem układa wieczorami. Jest to bez wątpienia forma rehabilitacji dla jego oczu. Gotową układankę puzzli „New York City” możecie licytować na Allegro już dziś i wesprzeć WOŚP.

Link do licytacji: Neonowe miasto

Na co zbieramy ?

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • oftalmoskopy do badania dna oka
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • tomografia dna oka
  • mikroskopy
  • stoły operacyjne

Oto historia Alka

Alek porusza się na wózku inwalidzkim, a jego powieki wydają się opadać pod niewidocznym ciężarem. Z Alkiem ciężko rozmawia się przez telefon. Niedosłuch sprawia, że pojawia się wiele niedomówień, a rozmowa, to bardziej zgadywanka. Alek ma zaledwie 34 lata. Na wejściu w dorosłość otrzymał wyprawkę pod postacią guza mózgu i opisu – nie rokujemy wyleczenia.

Gdy wykryto u niego guza mózgu był normalnym nastolatkiem. Los jednak postawił mur pomiędzy życiem, które było – spotkaniami ze znajomymi, jazdą na rowerze, beztroską – a życiem, które być zaczęło. Alek przeszedł pięć operacji mózgu. Po ostatniej się nie wybudził. Śpiączka mózgowa trwała ponad rok powoli odbierając mięśniom sprawność i więżąc duszę młodego chłopaka w znikającym ciele. Lekarze dawali niewielkie szanse na wybudzenie, a jednak…

To właśnie dzięki takim przypadkom, jakim jest Alek, możemy wierzyć, że siła woli ma wielką moc. Dokładnie trzynaście lat temu, ku zaskoczeniu lekarzy, Alek obudził się i rozpoczął drugie życie. Tak długi okres śpiączki spowodował jednak w jego organizmie wiele poważnych uszkodzeń m.in. czterokończynowe porażenie, niedowład spastyczny kończyn, zaburzoną percepcję wzroku, smaku i węchu, niedosłuch, opadanie powiek. „Chcę wrócić do świata…” – to była decyzja, którą Alek podjął od razu po wybudzeniu. Dzięki samozaparciu oraz ogromnemu wsparciu rodziny i przyjaciół rozpoczął długotrwałe, intensywne działania w celu powrotu do aktywnego życia. Przy trudnym wysiłku, który podejmuje podczas rehabilitacji często powtarza sobie słowa: „Trzeba chcieć, bo chcieć to móc, dlatego ja bardzo mocno chcę. Dam radę!“ – to Alkowi pomaga, rysuje przed nim cel, jakim jest powrót do normalności. Obecnie po wielu miesiącach intensywnej rehabilitacji samodzielnie porusza się na wózku inwalidzkim. Podjął również naukę przerwaną z powodu choroby – stając się w maju 2013 roku maturzystą.

Link do licytacji: Neonowe miasto

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!