Data:Sobota, 23 Listopada 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 0°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 77% 96%

aż serce rośnie….

W październiku pierwsze charytatywne serduszko na plastikowe nakrętki zostało zamontowane na Placu Szewczyka w Katowicach.
Podobne kosze w kształcie serca pojawiały się już wcześniej w innych polskich miastach.
W Katowicach pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Alicja Dobija, prezeska Stowarzyszenia Klucz- Stop Społecznym Wykluczeniom.
Pani Alicja, nie potrafi przejść obojętnie obok potrzebujących, szczególnie tych którzy cierpią z powodu głodu oraz bezdomności. Dlatego wraz z przyjaciółmi działa społecznie na rzecz bezdomnych, potrzebujących oraz zwierząt organizując cały rok różne zbiórki

Alicja Dobija

Od jak dawna działa Pani społecznie ?

Działam społecznie już prawie 9 lat.

Co motywuje Panią do działania ?

Motywują mnie tak naprawdę ludzie, którym pomagam oraz z którymi organizuje wydarzenia. Wiem, że takie akcje i inicjatywy są potrzebne i staram się robić wszystko, by jak najczęściej się odbywały. Wraz ze Stowarzyszeniem Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom organizujemy różne formy pomocy dla osób potrzebujących co najmniej raz w miesiącu. Regularnie działamy również na rzecz zwierząt. Teraz, przez pandemię, nasza działalność jest niestety ograniczona, ale mamy mnóstwo planów, które mam nadzieję uda się wkrótce zrealizować.

Skąd pomysł na zamontowanie kosza w kształcie serca w Katowicach ?

Kosze w kształcie serca są popularnym rozwiązaniem w wielu miastach Polski. Akcje zbierania nakrętek są bardzo powszechne, szczególnie w szkołach, ale również w innych miejscach publicznych. Nakrętki są zbierane w jednym miejscu, dzięki czemu nie zaśmiecają lasów. parków, chodników. Każda wrzucona nakrętka jest ważna i może pomóc.

Pierwsza akcja zbiórki plastikowych nakrętek gromadzonych w serduszku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta, gdyż zaledwie w kilka dni było ono zapełnione. Nakrętki te zostaną przeznaczone dla 13 letniego Tomka Długosza, mieszkańca Katowic. Po zakończonej zbiórce zostaną sprzedane, a uzyskane fundusze przeznaczone na jego leczenie i niezbędną rehabilitację.


Katowice – kosz na nakrętki plastikowe

Wystarczyło 10 dni, by serce pękło w szwach, a nakrętek ciągle przybywa. Dzisiaj mam do wykonania misję specjalną i deszcz mi nie straszny, choć mógłby naprawdę trochę się uspokoić po południu. Nikt z nas nie przewidział takiego rozwoju sytuacji, co bardzo mnie cieszy.

-wspomina w mediach społecznościowych mama Tomka Dorota Długosz

Tomek Długosz od urodzenia cierpi na zespół wad mnogich z obserwacją w kierunku zespołu Freemana-Sheldon. To pogodny chłopiec, który każdego dnia walczy by jego jakość życia była lepsza. Jest codziennie rehabilitowany, jednak rehabilitacja ta nie jest refundowana.

Tomek Długosz
Tomek Długosz

Miesięczny koszt terapii usprawniającej Tomka przekracza często 2 tysiące złotych. Dodatkowo chłopiec jest na specjalistycznej diecie bezmlecznej, której koszt zakupu preparatów i kaszek do zagęszczenia to kolejne 1 tyś zł.

W chwili obecnej na portalu pomagam.pl prowadzona jest zbiórka charytatywna zgłoszona przez „Fundację Pomoc Więcej” na zakup podnośnika sufitowego dla Tomka, który jest niezbędny w codziennym funkcjonowaniu chłopca. Zbiórka ta jest realizowana pod hasłem „Razem Dźwignijmy Tomka”.


Zachęcam do wsparcia zbiórki
.

Więcej o Tomku:
Fundacja Pomóc Więcej
oraz
Fundacja Zdążyć z Pomocą.

Pamiętajcie również o Tomku przy rozliczeniu 1 % podatku.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!