Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 46%

„Kupuj Tukej ! Spjyrej Lokalny Gyszeft”

Związek Aktywistów Śląskich – ZAŚ , to grupa przyjaciół działająca na rzecz lokalnej społeczności w Świętochłowicach.
Swoją działalność rozpoczęli w maju bieżącego roku swoim wpisem na portalu społecznościowym FB rozpoczynając swoją pierwszą akcję #WspierajLokalnyBiznes . Akcja nadal aktualna polega na rozmieszczaniu plakatów promujących lokalny biznes „Kupuj Tukej ! Spjyrej Lokalny Gyszeft”. Celem Akcji jest wspieranie lokalnego biznesu oraz okazanie solidarności w dobie pandemii z małymi przedsiębiorcami działającymi tuż za rogiem.

6 czerwca przy współpracy z Kuźnią Unikatu Custom Matalwork ZAŚ udostępnił pierwszy pojemnik w barwach śląskich na plastikowe nakrętki dla osób potrzebujących z hasłem „Wciep Frup”. Przekazanie pojemnika nastąpiło w Świętochłowicach, gdzie gościem szczególnym był Europoseł Łukasz Kogut oraz Prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Okazało się, że charakterystyczne niebiesko żółte pojemniki na plastikowe nakrętki cieszą się szerokim zainteresowaniem. W wyniku czego w ciągu kolejnych pięciu miesięcy przekazano następne egzemplarze na punkty zainteresowane zbiórką nakrętek. Pojemniki te można spotkać w Świętochłowicach i Chorzowie oraz w Katowicach gdzie jeden z nich został przekazany do Szkoły Podstawowej nr 21. Katowiccy społecznicy podjęli rozmowy z pomysłodawcami, mające na celu umieszczenia kolejnych pojemników w wskazanych przez nich punktach na terenie miasta Katowice.

Związek Aktywistów Śląskich w swej działalności promuje śląsko gotka. Dlatego często w swoich wystąpieniach publicznych Lukas Wili Niestroj oraz Kamil Jarząbek posługują się językiem śląskim. Dodatkowo 28 października otwarli Księgozbiór Śląskich Książek które są o Śląsku i po Śląsku. Książki te można wypożyczać na długie jesienno-zimowe wieczory z  Kuźnii Unikatu Custom Matalwor.

Od kilku miesięcy jesteście bardzo aktywni społecznie. Co skłoniło Was do działań społecznych ?


Chęć pomocy osobom potrzebującym oraz zmiana wizerunku Świętochłowic, chęć tworzenia przyjaznego miasta


Ile osób wspiera Was w działaniach ?

Kilku przedsiębiorców, kilku zapaleńców lecz głównymi osobami motywującymi do działania jesteśmy my.


Ile w chwili obecnej znajduje się książek w utworzonym przez Was księgozbiorze Śląskich Książek i w jaki sposób je zdobywacie ?


Mamy już ok 50 pozycji a zdobywamy je dzięki uprzejmości mieszkańców miasta jak i sponsorów, którzy zakupili je w różnych księgarniach. Sporą część z nich przekazała nam Silesia Progres.


Promujecie śląsko gotka. Jaka przyszłość według Was rysuje się przed śląską gwarą ?

Przede wszystkim uważamy ze jest to osobny język, o czym świadczą pozycje, które mamy już w księgozbiorze. Mamy nadzieję że nasze działania, pomogą ślōnskij gŏdce przetrwać do momentu, w którym zostanie uznana za język grupy etnicznej i będzie nauczana w szkole.


„Wciep frup” to hasło, które pojawia się na pojemnikach na plastikowe nakrętki. Ile dotychczas udało Wam się wyprodukować takich pojemników ?

Zostało stworzonych 10 biksōw na frōpy a w planach mamy kolejne. Jesteśmy w trakcie tworzenia 25 pojemników, które już niebawem trafią do nowych punktów.

W chwili obecnej trwa pieniężna zbiórka na portalu zrzutka.pl na materiały by stworzyć kolejne pojemniki na nakrętki.
Zgromadzone pieniądze w ramach zrzutki zostaną przeznaczone na:
-beczki
-lakiery
-kółka
-papier ścierny
-naklejki,

które są niezbędne do wyprodukowania kolejnych żółto-niebieskich pojemników na plastikowe nakrętki.

Link do zbiórki:

Zbiórka na materiały by stworzyć kolejne pojemniki na nakrętki

Zachęcam do jej wsparcia !

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl