Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 46%

„Zaczytani w katowickich parkach”- kolejny projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

W dniu dzisiejszym w katowickich parkach zakończono montaż biblioteczek plenerowych. Mowa tutaj o zrealizowanym projekcie , który został złożony w ramach ubiegłorocznej edycji do Budżetu Obywatelskiego Katowice . Projekt zakładał montaż biblioteczek plenerowych w sześciu parkach, w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców naszego miasta.
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Katowic, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W związku z tym, że jest ogólnodostępny, pozwala na bezpłatny dostęp do książek.

Biblioteczki plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wypoczywających w parkach na świeżym powietrzu mieszkańców. Możemy je spotkać między innymi w takich miastach jak: Warszawa, Miedzeszynie, Wiśle, Bydgoszczy, Ełku ale i również na Śląsku w Bytomiu, Gliwicach, Rybniku czy też Sosnowcu.

Jak informuje „Res Publika Nowa” jednym z czynników, które sprawiają, że Polacy czytają mniej książek niż mieszkańcy Zachodniej Europy, jest znacznie wyższa niż w innych krajach cena książek.


Mieszkańcy będą mogli teraz bezpłatnie wypożyczać książki, a następnie oddać je z powrotem.

Co najważniejsze – przyczyni się to również do promowania czytelnictwa wśród katowiczan – dorosłych, młodzieży i dzieci poprzez organizowanie w ich pobliżu w okresie letnim spotkań z autorami książek lokalnych autorów, czy też autorów literatury dziecięcej, spotkań z ludźmi kultury lub inne ciekawe wydarzenia w których chętnie uczestniczą mieszkańcy w trakcie wydarzeń bardzo często również współorganizowanych przez Urząd Miasta Katowice.

Biblioteczki plenerowe, do których również zakupiono książki zostały zamontowane w następujących katowickich parkach:

  • Budnioka
  • Bogucickim
  • Zadole
  • Kościuszki
  • Olimpijczyków
  • 3 Stawy

Więcej informacji na ten temat:

Miejska Biblioteka Publiczna

Śląska Opinia

W Katowicach.eu

Pomysł projektu: Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba

VIII edycja Budżetu Obywatelskiego : „Zaczytani w katowickich parkach”. Montaż biblioteczek plenerowych w katowickich parkach – Budnioka, Bogucickim, Zadole, Kościuszki, Olimpijczyków, 3 Stawy wraz z zakupem do nich książek

Komórką realizującą zadanie: Wydział Kultury.

Koszt zadania: 60 940 zł

Projekt wykonała: Pracownia rzeźby smalart.com Szymon Malinowski

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl