Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 84% 48%

„Z górki na pazurki” czyli tor saneczkowy w Parku Kościuszki

Park Kościuszki w Katowicach bez względu na porę roku bardzo chętnie jest odwiedzany przez mieszkańców Katowic. W okresie zimowym, przy sprzyjającej pogodzie dodatkową atrakcją w parku jest tor saneczkowy, który stanowi wspaniałą rekreację na świeżym powietrzu. Zjazdy dostarczają niesamowitych wrażeń i zabawy zarówno dzieciom i dorosłym. Aby poślizgać się na torze, trzeba mieć swój sprzęt, najlepiej sanki lub tzw. plastikowe jabłuszka. Korzystające z toru dzieci muszą być pod opieką rodziców. Tor ma 350 metrów długości. Zaczyna się na wzniesieniu nieopodal kościoła świętego Michała i biegnie ze szczytu górki aż do jednej z alejek kończących park.

Tor saneczkowy powstał, w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcami projektu byli Pan Jarosław Kopciuch oraz Przemysław Pietrzykiewicz, którzy w 2018 roku złożyli projekt ogólnomiejski pt.: „Rewitalizacja toru saneczkowego w Parku Kościuszki”. Pomysł ten został wysoko oceniony przez mieszkańców Katowic i uplasował się na drugim miejscu spośród projektów ogólnomiejskich. Inwestycja ta została zrealizowana w 2020 roku.

„Sam pomysł narodził się już w dwa wcześniej. Podczas wieczornego biegania po parku zauważyłem, że w cieniu górki, na której dzieci w zimie jeżdżą na sankach jest coś, co przypomina koryto. Po chwili zrozumiałem, że to tor saneczkowy, którego nikt nie używa” – wspominał Jarek.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl