Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 17°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 11% 50%

Wystartował trening do Rowerowej Stolicy Polski

Katowice po raz drugi przystępują do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 21 marca rozpoczął się dwumiesięczny trening przed główną rywalizacją o ten tytuł. Aby wziąć udział w zabawie należy kręcić kilometry w bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta. Rywalizacja główna wystartuje w czerwcu.

Oczywiście udział w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski traktujemy bardziej jako zabawę niż wyścig. To kolejny sposób na zachęcenie mieszkańców naszego miasta do wyboru roweru jako środka transportu. Projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w nasze dotychczasowe działania związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta. Liczymy na to, że podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści, jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą należy pobrać na swój telefon by kręcić kilometry, które przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Zabawę sześć lat temu zapoczątkowała Bydgoszcz. Co roku dołączają do niej kolejne samorządy, które w ten sposób promują rower jako atrakcyjny środek transportu. Wśród kilkudziesięciu miast, które już zadeklarowały swój udział w tym roku, znalazły się m.in. Gdynia czy Gniezno, a z naszego regionu m.in. Racibórz i Żory.

Zasady udziału w rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. – Uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry”. Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych. Każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów – wymienia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Oficjalny trening, który tradycyjnie startuje 21 marca to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Mieszkańcy miast i gmin, dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania aplikacji. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta, dzięki czemu w zeszłorocznej zabawie Katowice zajęły wysokie 8 miejsce. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. Wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców Katowice uplasowały się w tym zestawieniu na czwartej pozycji za „Metropolią Bydgoszcz”, Poznaniem i Gdynią. W ubiegłym roku dla Katowic kilometry kręciło ponad 600 rowerzystów, którzy w finałowej rozgrywce przejechali 137 299 km.

Trening i czerwcowa rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, osobno dla miast oraz gmin. Rowerzyści mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy. Pobierając aplikację zyskują darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Uczestnik rywalizacji nabija punkty dla Katowic, które zapisują się na jego indywidualnym koncie, ale też na koncie instytucji czy firmy, w której pracuje, dzielnicy, szkoły lub grupy znajomych. Wystarczy taką grupę założyć w momencie dołączania do rywalizacji, natomiast grupy założone rok temu, zostały do niej przeniesione automatycznie. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapi się czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, podczas której kilometry kręcone są od nowa, a stawką są m.in. nagrody dla najlepszych uczestniczek i uczestników. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów.

Do Treningu w aplikacji Aktywne Miasta można dołączyć w każdej chwili. Poniżej kilka wskazówek:

  • Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ).
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: dla Miast
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice.
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem
  • z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie! UWAGA: nie wybierając lub nie zakładając nowej grupy kręcisz w grupie ogólnej
  • ABC aplikacji Aktywne Miasta: aktywne.miasta.pl

Dołącz do grupy Aktywuj się w Ligocie i kręć km dla naszej dzielnicy


Podobnie jak w ubiegłym roku w aplikacji znajduje się grupa dedykowana naszej dzielnicy pn. „Aktywuj się w Ligocie” . Zachęcamy Państwa to wspólnej zabawy i kręcenia km dla Katowic w ramach ogólnopolskiej rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Źródło: Notatka Prasowa Miasta Katowice

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl