Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 16°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 80% 57%

Wspomnienia i zdjęcia Pana Piotra Steigera

Chyba każdy z nas uwielbia oglądać stare zdjęcia. Pokazują świat, który odszedł i nie wróci. Świat jakby równoległy, który istniał kiedyś w tak dobrze nam współcześnie znanych miejscach. Zatrzymane chwile sprzed wielu lat.

Dzięki Panu Piotrowi, który udostępnił nam zdjęcia archiwalne ze swojego rodzinnego albumu możemy wybrać się w podróż do przeszłości. Te czarno-białe fotografie mają niepowtarzalny klimat, przenoszą nas w czasie, pozwalają dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądała codzienność osób którzy kiedyś zamieszkiwali naszą dzielnicę.

Wspomnienia i zdjęcia Pana Piotra Steigera

Pierwsze zdjęcie zrobione zostało w lasach panewnickich. Przedstawia rodzinę Pana Maxa Prausera ( w mundurze ) jego żonę Jadwigę, szwagierkę Krystynę Martin oraz pasa. Czwarta osoba na zdjęciu jest nie znana z imienia i nazwiska. Max Prauser został rozstrzelany we Francji 13.10.1944 po próbie dezercji.

Drugie zdjęcie zostało zrobione w latach 60-tych, w Ligocie na ul. Emerytalnej. Fotografia przedstawia babcię Pana Piotra, jego tatę Andrzeja wraz z rodzeństwem.

Kolejne dwie fotografie zostały zrobione ok 1962 roku podczas zjazdu rodzinnego. Pradziadkowie Pana Piotra mieszkali na ul. Franciszkańskiej.

Piąta fotografia pochodzi z 1914 roku i jest pamiątką uroczystości I Komunii Świętej Pani Elżbiety Pyras z domu Polok, prababci Pana Piotra. Na zdjęciu znajdują się między innymi: ojciec Pani Elżbiety, Walenty Polok, mama Jadwiga Gąsior oraz siostry Maria i Anna.

Kolejna fotografia została zrobiona przez wejściem do restauracji „Wyszynk Piwa’, w Starych Panewnikach, na przeciw Kościoła. Restauracja ta była prowadzona przez Pana Alfonsa Pyrasa.

1959 rok Kalwaria Panewnicka. Na zdjęciu między innymi Pan Andrzej, ojciec Pana Piotra.

Kolęda 1962 rok – pamiątka odwiedzin duszpasterskich.

Jeśli macie w swoich albumach archiwalne zdjęcia i chcecie z nami tworzyć Kronikę Wspomnień Mieszkańców Ligoty i Panewnik zapraszam do kontaktu: kontakt@kokociniec.pl.

Czytaj również:

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl