Data:Piątek, 22 Listopada 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 0°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 80%

Wojna i pokój

Bezpłatny koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Nadrenii Północnej-Westfalii „Junge Bläserphilharmonie NRW jest jednym z najlepszych zespołów tego typu w Europie”.

Zniszczenie, smutek, gniew, ale także nadzieja, wspólnota i patrzenie w przyszłość: od tysięcy lat ludzie, religie i państwa toczą ze sobą wojny. Ale z drugiej strony nawiązują przyjaźnie i pracują ramię w ramię dla wspólnego celu.

Letni program Junge Bläserphilharmonie NRW poświęcony jest aspektom tego emocjonalnego tematu. Orkiestra chce dać przykład, jednak nie w sensie reprezentacji tego, co wojenne, ale dla refleksji połączonej z nadzieją na pokój.

Te wątki wypełniają każde z prezentowanych dzieł.

„Fanfara ludu” T. Dossa nawiązuje do czasów faszyzmu i dedykowana jest wszystkim, którzy do dziś muszą cierpieć z powodu dyktatury.

Treścią specjalnie zamówionej, premierowej „Ligi Przyjaźni” T. Deleruyelle’a jest podpisany 60 lat temu Traktat Elizejski, inicjujący po długim okresie rywalizacji współpracę francusko-niemiecką.

W „Muzyce dla Pragi” K. Husa zawarł swoje przerażenie sowiecką inwazją na Czechy w sierpniu 1968 roku; wojna i chaos są namacalne, ale słychać także ptasie śpiewy jako znak nadziei na wolność.

Kompozycja „Daj nam pokój” M. Ellerby’ego, zamówiona z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, ilustruje odwieczne dążenie ludzkości do stanu, w którym wojna jest tylko odległym wspomnieniem.

„A na ziemi pokój” J. van der Roosta podąża za tym przykładem, ponieważ sam tytuł jest modlitwą o pokój. Choć fraza „Daj nam ten dzień” nawiązuje do Biblii, D. Maslanka interpretuje ją w duchu buddyzmu, koncentrując się na prawdzie, że pokój na świecie można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie jednostki odnajdą swój własny pokój.

Junge Bläserphilharmonie (Johan de Meij – kompozytor, aranżer i dyrygent ) NRW składa się z około 75 utalentowanych młodych muzyków z dużą ilością energii i pasji do muzyki. Orkiestra zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 24 lat z całej Nadrenii Północnej-Westfalii. Światowe premiery i nowe formaty koncertowe ugruntowały reputację zespołu jako siły, z którą należy się liczyć. Młodzi muzycy współpracują ze znanymi kompozytorami, którzy poszerzają repertuar orkiestry. Trasy koncertowe prowadzą przez Europę, Azję i USA. Występów zespołu można również regularnie słuchać w radiu. Dyrygentem na letnią fazę pracy w 2023 roku jest Tobias Schütte, który w ostatnich latach intensywnie towarzyszył orkiestrze jako dyrygent asystent i jest rzecznikiem artystycznej rady doradczej.

Kiedy ?

27 lipca 2023, godz. 18.00

Gdzie ?

Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Wykonawcy:

Junge Bläserphilharmonie NRW
Tobias Schütte – dyrygent, dyrektor artystyczny

Program:

Thomas Doss – Fanfare del Popolo
Thierry Deleruyelle – Liga Przyjaźni (kompozycja zamówiona)
Karel Husa – Music for Prague 1968

przerwa

Martin Ellerby – Dona Nobis Pacem
Jan van der Roost – Et In Terra Pax
David Maslanka – Give Us This Day

Wstęp wolny

Źródło: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!