Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 14°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 137% 120%

W Katowicach przybywa beboków. Kolejny zamieszka wkrótce w dzielnicy Ligota-Panewniki

Kolejny bebok już wkrótce pojawi się w Katowicach. Tym razem otoczy opieką podopiecznych Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” w katowickiej dzielnicy Ligota – Panewniki. Lokalna społeczność wybiera właśnie imię dla nowego sąsiada.

W Katowicach pojawiło się już 15 beboków. Kiedyś straszono nimi śląskie dzieci, dziś sprawiają radość mieszkańcom i zwracają uwagę na ważne w Katowicach miejsca. Są w wielu dzielnicach, np. w Nikiszowcu i Dąbrówce Małej oraz w centrum miasta. 13 czerwca pierwszy bebok pojawi się w dzielnicy Ligota – Panewniki i zamieszka przy drzwiach wejściowych Bezpiecznej Twierdzy, świetlicy dla dzieci, młodzieży oraz klubu seniora. Pod opieką placówki są mieszkańcy dzielnicy, ale też uchodźcy z Ukrainy.

Bebok będzie otaczał opieką podopiecznych Fundacji Index dla Przyszłości oraz mieszkańców dzielnicy Ligota Panewniki

Naszego beboka chcemy zadedykować wszystkim mieszkańcom Ligoty-Panewnik, dla których Bezpieczna Twierdza jest drugim domem oraz tym, którzy nas wspierają i nam kibicują, pomagają nam ten dom budować i urządzać. Od początku wojny włączyliśmy się także w pomoc rodzinom z Ukrainy, tym samym będzie to chyba pierwszy bebok strzegący także naszych gości, którzy znaleźli schronienie w Katowicach – mówi Anna Tyralik, Prezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości nadzorującej świetlnicę.

Bebok, który zamieszka przy ulicy Panewnickiej 13 (wejście do Bezpiecznej Twierdzy jest od ulicy Koszalińskiej) faktycznie wygląda na strażnika twierdzy. Trzyma bowiem w ręku halabardę i czujnie zerka na każdego, kto odwiedza świetlicę. Autorem projektu jest oczywiście śląski artysta Grzegorz Chudy. To on podchwytując pomysł córki wymyślił beboki, które nie straszą dzieci, a mieszkańcom Katowic sprawiają coraz więcej radości. Każdy bebok ma już swoje imię, konkurs na imię dla strażnika Bezpiecznej Twierdzy trwa.

Jakie imię otrzyma nasz bebok?

Konkurs na imię dla naszego beboka ogłosiliśmy pod koniec kwietnia zarówno w mediach społecznościowych, jak i wśród partnerów świetlicy. Głosować można na przykład w Miejskim Domu Kultury w Ligocie. Dodatkowo 20 maja, w sobotę głosować będzie można w Parku Zadole w trakcie 26. Edycji Święta Kwitnących Głogów. Mamy przygotowane karty konkursowe, które będzie można wypełniać w namiocie Fundacji Index do Przyszłości, ale także szereg innych bebokowych atrakcji, na które zapraszamy. Dla osoby, której pomysł na imię dla beboka zwycięży przewidzieliśmy ciekawe nagrody – zapewnia Natalia Grabka-Lubojańska – Wiceprezeska Zarządu Fundacji Index do Przyszłości.

Kiedy poznamy imię beboka ?

Imię beboka strażnika Bezpiecznej Twierdzy poznamy 13 czerwca o godz. 12.00. Wtedy właśnie planowane jest uroczyste odsłonięcie figurki. Wezmą w niej udział podopieczni świetlicy, seniorzy zarówno z dzielnicy, jak i z Ukrainy, przedstawiciele władz Katowic, fundacji oraz dyrekcji VII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Harcerzy Obrońców Katowic. Świetlica Bezpieczna Twierdza mieści się bowiem w budynku szkoły.

Źródło: Informacja prasowa Fundacji Index do Przyszłości

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl