Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 57%

VII Dni Kultury Żydowskiej

Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza do wzięcia udziału w Dniach Kultury Żydowskiej – festiwalu, który nasza Biblioteka organizuje już po raz siódmy.

W tym roku DKŻ trwają przez cały marzec – odbędzie się aż 11 spotkań, 3 spacery, koncert, kiermasz książek antykwarycznych; prezentowanych będzie siedem wystaw. Całe przedsięwzięcie objęte zostało Honorowym Patronatem Ambasady Izraela w Warszawie, patronatem medialnym Chiduszu. Magazynu żydowskiego oraz portalu wKatowicach.eu; partnerem przy organizacji wydarzenia jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. VII Dni Kultury Żydowskiej odbywają się dzięki finansowaniu otrzymanemu ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a także dzięki finansowaniu z Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Gościć w tym roku będziemy znawców kultury i historii żydów, podróżników, artystów, działaczy społecznych. Odwiedzą nas Karolina i Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana, Beata i Paweł Pomykalscy – autorzy przewodników i książek krajoznawczych, Marian Sworzeń – pisarz i członek PEN Clubu, autor przewodników Piotr Fuglewicz, pisarka i reportażystka Patrycja Dołowy oraz dr Mirosław Tryczyk – oboje podejmujący w swoich reportażach tematykę żydowską, dr Tomasz Kurpierz – historyk i autor publikacji poświęconych Henrykowi Sławikowi, prof. Jacek Surzyn – filozof i znawca myśli żydowskiej, podróżniczka Hania Zieleźnik-Rybak, Urszula Makosz z zespołem, Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, Roman Adler – historyk kultury pracy na Śląsku, a także fotografka Joanna Sidorowicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co ważne – na spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach, pod przewodnictwem Sławomira Pastuszki, obowiązują zapisy.

Spacery odbędą się w dn. 26 marca (niedziela), o godz. 10.00 oraz o godz. 12.30. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisywanie maksymalnie trzech osób. Jeśli z jakiegoś powodu, po zapisaniu się na zwiedzanie, nie będą mogli Państwo w nim uczestniczyć, prosimy o tym organizatora – na wolne miejsce z pewnością będą kolejni chętni.


Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek, 6 marca, w dni robocze w godz. 8.00-14.00 – nr tel. 322 546 098, wewn. 112 (Dział Metodyki, Analiz i Promocji).

Pozostałe spotkania, wernisaż, spacer z P. Fuglewiczem oraz koncert dostępne są bez zapisów.

Program VII Dni Kultury Żydowskiej

Źródło: Biblioteka Publiczna w Katowicach

Zdjęcie: https://blaber.pl/

*************

Jeśli chcesz mnie wesprzeć, docenić moją pracę społeczną – postaw mi wirtualną kawę ☕️😀 na https://buycoffee.to/kokociniec.pl
Każdy, nawet drobny gest jest dla mnie bardzo ważny.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl