Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

Ukraino jesteśmy z Tobą. Mieszkańcy Katowic solidaryzują się z Ukrainą.

24 luty zapisał się w historii świata. W godzinach porannych rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. W związku z tym w wielu miastach na świecie, również i w Polsce tysiące osób wyszło na ulicę by zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Mieszkańcy Katowic również zademonstrowali solidarność i potępienie dla rosyjskiej agresji. 24 lutego o godzinie 17.00 zebrali się przed Konsulatem Honorowym Ukrainy. Następnie o godzinie 20.00 na katowickim rynku zebrani mieszkańcy Katowic okazali solidarność i deklarowali swoją pomoc ukraińskim uchodźcom. W rękach mieli ukraińskie flagi oraz hasła przeciwko wojnie i przemocy wzywając do zaprzestania wojny.

Spotkałem na Rynku przed chwilą Ukraińców, którzy uczą się i pracują w naszym mieście, a także naszych mieszkańców, którzy z nimi się solidaryzują. Dziś to ważne, by się wspierać. W razie potrzeby nasi przyjaciele z Ukrainy zawsze znajdą schronienie w Katowicach. Jestem dumny, że wielu mieszkańców deklaruje wsparcie. Jesteśmy w kontakcie z merem Lwowa, a nasze służby na bieżąco monitorują sytuację

w mediach społecznościowych poinformował Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa

Moi drodzy,
jestem pod wielkim wrażeniem ilości Waszych deklaracji pomocy osobom uciekającym z Ukrainy🇺🇦.
Miasto na polecenie Marcin Krupa przygotowało szereg działań wspierających. Proszę o Waszą cierpliwość, niezwłocznie po zebraniu wszystkich informacji przekażemy Wam gdzie można zgłaszać poszczególne formy pomocy.

-Maciej Biskupski-Przewodniczący Rady Miasta Katowice ( FB )

Pakiet działań przygotowany przez Miasto Katowice wspierających obywateli Ukrainy:

  • Od poniedziałku wszystkie szkoły w Katowice – oficjalny profil miasta będą przyjmowały rożnego rodzaju artykuły, które przekazane zostaną potrzebującym.
  • Listę potrzebnych artykułów znajduje się w grafice.
  • Dla przybywających z Ukrainy uruchomiono całodobowy nr telefonu. Działający od ub. roku przy ul. Młyńskiej 5 Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców uruchomił czynny całodobowo nr telefonu 539-696-888. Zarówno pod tym numerem, jak i pod specjalnie utworzonym przez miasto adresem mailowym ukraina@katowice.eu, będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną.
  • Przedsiębiorstwa i osoby chcące okazać bezpłatną pomoc proszone są o wysłanie e-maila pomocukraina@katowice.eu, zawierającego dane kontaktowe: telefon lub e-mail oraz krótką, hasłową informację o zakresie swojej oferty – tak by można ją było przypisać do jednej z odpowiednich kategorii: transport, noclegi, żywność, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, pomoc prawna i notarialna, oferty pracy, tłumacz. Pod ten sam adres e-mailowy zgłaszać się mogą osoby, które chcą zostać wolontariuszami. W szczególności poszukiwane są osoby mówiące po ukraińsku.
  • Rusza również zbiórka datków na rzecz Ukraińców. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji In Corpore. Numer konta to 02109020110000000115111518 – Santander Bank z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl