Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

Tworzymy nie tylko ogród, ale i społeczność w „Bezpiecznej Twierdzy” i na osiedlu Kokociniec

Tworzenie ogrodów społecznych to stosunkowo nowa inicjatywa. W wielkomiejskiej dżungli, pośród szarych ulic i bloków, wiele osób dotkliwie odczuwa tęsknotę za zielenią i bliskim obcowaniem z naturą. Ogrody społeczne pozwalają poszerzyć zieloną przestrzeń w miastach i sprawiają, że mieszkańcy blokowisk zyskują miejsca, w których mogą na chwilę złapać oddech, wyciszyć się, zbliżyć się do natury i wypocząć w otoczeniu zieleni.

„Tworzymy nie tylko ogrody, ale i społeczność” to projekt, polegający na założeniu dwóch ogrodów społecznościowych, z których będą korzystali mieszkańcy osiedla Kokociniec oraz podopieczni Fundacji Index do Przyszłości.

Ogród społeczny przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”

Odkąd prowadzimy świetlicę, klub seniora oraz centrum integracji międzypokoleniowej w Ligocie, w przybudówce do LO nr VII, marzy nam się wspólny ogród, który pozwoliłby naszym podopiecznym i seniorom spędzać aktywnie i rozwojowo czas w otoczeniu zieleni, bliżej natury, a jednocześnie zapraszałby do nas mieszkańców Ligoty-Panewnik. Wspólnie z dziećmi i seniorami każdego roku staramy się tworzyć chociaż namiastkę takiego miejsca, dlatego bardzo ucieszył nas pomysł na wspólną inicjatywę lokalną i już nie możemy się doczekać warsztatów oraz donic.

-Natalia Grabka-Lubojańska – Wiceprezeska Zarządu Fundacji Index do Przyszłości

Ogród, który znajduje się przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej ” Bezpieczna Twierdza” Fundacji Index do Przyszłości jest gwarancją spokoju i beztroskiego wypoczynku dla podopiecznych fundacji. W okresie letnim w ogrodzie odbywają się spotkania oraz warsztaty dla seniorów i dla dzieci.

W poniedziałek 5 czerwca o godzinie 17-tej , w ogrodzie Fundacji Index do Przyszłości przeprowadzone zostaną warsztaty przez Pana Adriana Szymurę, który jest pasjonatem ogrodów naturalnych, a ta pasja ta jest oparta na wiedzy z dziedziny biologii i ekologii.

Zapraszamy na warsztaty pt. „Tworzymy nie tylko ogród, ale i społeczność”, które skupią się na tym jak zakładać ogrody społecznościowe, doborze i sadzeniu roślin oraz dbaniu o nie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą zakładania i utrzymania ogrodu, a także nauczą się technik pielęgnacji roślin. To doskonała okazja, aby nie tylko rozwijać swoje umiejętności ogrodnicze, ale także budować silniejszą społeczność wokół wspólnego celu – pięknego i zielonego ogrodu społecznościowego.

-Adrian Szymura miejski aktywista, radny dzielnicy Koszutka.

W praktycznej części warsztatów, we wcześniej zamontowanych i przygotowanych skrzyniach ogrodowych, uczestnicy posadzą rośliny wieloletnie oraz zioła. Dzięki tym warsztatom nauczą się dbać o rośliny oraz będą mieli możliwość obserwacji ich wzrostu.

Ogród społeczny na Osiedlu Kokociniec

Mieszkańcy Kokocińca, w szczególności seniorzy od wielu lat chętnie sadzą rośliny w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Spędzanie czasu w naturze działa na nich wyciszająco i pozwala odnaleźć równowagę. Przebywanie na łonie natury daje im szczęście i radość. Natomiast praca w ogrodzie, oprócz cudownych właściwości samej zieleni, przyczynia się również do większej ilości ich ruchu, czyli zwiększa ich aktywność. Doglądanie grządek czy tworzenie kompozycji kwiatowych daje naszym seniorom poczucie satysfakcji oraz spełnienia.

W sobotę 10 czerwca o godzinie 14-tej mieszkańcy osiedla Kokociniec zamontują sześć ekologicznych skrzyń ogrodowych. Skrzynie ogrodowe zostaną w następnym tygodniu dostarczone na nasze osiedle przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach. Będzie to czas aby je przygotować i zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi. W sobotę mieszkańcy wspólnie zasadzą rośliny wieloletnie. Będzie to również okazja do sąsiedzkich spotkań i rozmów. Wspólna praca przy tworzeniu ogrodu społecznego niewątpliwie wpłynie na integrację lokalnej społeczności.

Zapraszamy wszystkich 10 czerwca o godzinie 14.00 na wspólne sadzenie roślin ozdobnych. Mamy nadzieję że stworzymy przyjemne miejsce, które będzie cieszyć oko naszych mieszkańców jak również poprawi wizerunek naszego osiedla.
Czekamy na każdego kto chce nam pomóc albo chociaż pobyć i miło spędzić czas razem ze sąsiadami.

-Krystyna Szatkowska, Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba

Ideą inicjatywy jest rozbudzenie postaw proekologicznych, czerpanie radości z przebywania w kontakcie z naturą, nauka odpowiedzialności grupowej za „swoje” rośliny.

Wydarzenie:

Zdjęcie wyróżniające: https://luxdecor.expert/

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl