Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 104% 152%

„Rośliny w Wielkim Mieście”- rozpoczęto cykl 7 spacerów edukacyjno-przyrodniczych.

Projekt „Rośliny w Wielkim mieście” to cykl 7 rodzinnych BEZPŁATNYCH edukacyjnych spacerów botaniczno – przyrodniczych. Spacery będą realizowane na zlecenie Urzędu Miasta Katowice w ramach III edycji Zielonego budżetu. Pomysłodawczynią projektu jest Klaudia Kuraś z Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Katowic w wieku 0 – 100 lat. Spacery będą realizowane w okresie kwiecień – październik 2023 na terenach zielonych miasta Katowice. Podczas spacerów odwiedzimy: Park Kościuszki, Katowicki Park Leśny (z parkiem Stachonia), Park na Dolinie 3 Stawów, Park na Giszowcu, Park Zadole, Park Bogucki i Park Wełnowiecki. Spacery prowadzi doświadczony botanik, dendrolog – dr nauk biologicznych Waldemar Szendera, który opowiada uczestnikom o miejskich krzewach i drzewach, roślinach miododajnych, roślinach tzw. runa, dzikich roślinach jadalnych, o tym jak je rozpoznawać i chronić.

Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek zainteresowani florą miejską, środowiskiem naturalnym oraz warunkami wegetacji roślin w środowisku zurbanizowanym.

Każdy spacer będzie trwał około 2 godzin. Ilość uczestników na każdym spacerze jest ograniczona (25 osób). BONUSEM projektu będzie udział uczestników w LEŚNEJ KĄPIELI, którą zrealizuje partner projektu FUNDACJA LEŚNE PROJEKTY. Warunki uczestnictwa w Leśnej Kąpieli określone są w regulaminie i będą ogłoszone przed pierwszym spacerem.

Rośliny w Wielkim Mieście

Celem projektu rodzinnych spacerów botaniczno-przyrodniczych „Rośliny w Wielkim mieście” jest przybliżanie wiedzy o naszym otoczeniu naturalnym.

Miasto to kopalnia wiedzy przyrodniczej, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko wiedzieć gdzie jej szukać i mieć przy sobie kogoś kto nam tę wiedzę przybliży.

Celem projektu rodzinnych spacerów botaniczno-przyrodniczych „Rośliny w Wielkim mieście” jest propagowanie wiedzy o naszym otoczeniu naturalnym. Katowice to nie jedynie budynki i ulice, to także miejsca, gdzie można pobuszować ciesząc się przyrodą, często znajdującą się tuż obok. Celem spacerów jest rozbudzenie w mieszkańcach ciekawości świata roślin i poznawanie flory miejskiej co przyczyni się
do pogłębiania wiedzy na jej temat także w kontekście ochrony bioróżnorodności oraz zagrożeń typu antropogenicznego.

Jest to również okazja by zachęcić uczestników do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, w terenie, kształtując pozytywne nawyki chroniące przyrodę, a także zaprosić do integracji pokoleniowej.

W długofalowej perspektywie cykl spacerów przyczyni się do aktywizacji rodzin, wpłynie pozytywnie na ich kondycję psycho-fizyczną i zdrowotną.

Park Kościuszki

Pierwszy spacer odbył się w sobotni poranek 29 kwietnia w Parku Kościuszki. W zielony świat miejskich roślin uczestników wprowadził Waldemar Szendera botanik, dendrolog. W ten sposób wszyscy okrywali zaskakującą krainę roślin które w codziennym pośpiechu i rutynie umykają nam w swoim pięknie.

Konkurs fotografii przyrodniczej

W ramach projektu „Rośliny w Wielkim mieście ruszył również konkurs Fotografii Przyrodniczej pt. „WIDOKI PARKOWE”.
Tematem konkursu „WIDOKI PARKOWE” jest uchwycenie na zdjęciach najładniejszych miejsc/roślin/obiektów umiejscowionych w 7 parkach katowickich, na terenie których odbywać się będą spacery.
Celem konkursu jest:

  • promowanie postaw prośrodowiskowych
  • udokumentowanie dziedzictwa przyrodniczego
  • promocja miejsc związanych z tematyką konkursu

Dla zwycięzców nagrody książkowe, gry edukacyjne oraz publikacje przyrodnicze.

Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy w regulaminie na stronie www.ogrodyprzyszlosci.com/spaceruj
Zdjęcia zgodnie z regulaminem należy wysyłać do 20.10.2023 r.

Konkurs fotograficzny

Zdjęcia: Fundacja Ogrody Przyszłości

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl