Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 89% 81%

Teraz plan na sobotę: 9 rano – spotkanie z przyjaciółmi w parku !

Historia parkrun sięga 2004 roku i rozpoczęła się w Bushy w parku w Londynie, natomiast w Polsce pierwsze spotkanie odnotowano 15 października 2011 roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Parkrun to bezpłatne, cykliczne, pozbawione rywalizacji spotkania dla każdego, organizowane przez samych uczestników na całym świecie. W Polsce spotkania biegowe organizowane są w 83 lokalizacjach, między innymi w Sosnowcu, Tychach, Chrzanowie, Opolu, Wejherowie, Gdyni oraz w Katowicach.

Spotkania parkrun Katowice rozpoczęły się 7 maja 2016 roku i odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9:00 w Parku Kościuszki. Start i meta zlokalizowane są przy pomniku Tadeusza Kościuszki w centralnym punkcie parku. Łączna długość trasy to 5 km, na którą składają się dwie pętle o łagodnym nachyleniu terenu i utwardzonym podłożu.

Trasa jest ogólnodostępna przez cały rok, dzięki stałemu oznakowaniu, które zostało zrealizowane w ramach V Edycji Budżetu Obywatelskiego we współpracy z zarządcą terenu Zakładem Zieleni Miejskiej w Katowicach i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Może z niej korzystać każdy, niezależnie od sprawności fizycznej i wieku, zarówno spacerując, maszerując z kijkami nordic walking czy biegnąc.

Aby wziąć udział w sobotnim spotkaniu, należy dokonać bezpłatnej rejestracji na stronie www.parkrun.pl/rejestracja. Każdy uczestnik po rejestracji otrzymuje kod, dzięki któremu może brać udział w zorganizowanych sobotnich spotkaniach parkrun Katowice.

Pandemia koronawirusa, która skutecznie sparaliżowała wydarzenia sportowe na kilka tygodni, wpłynęła również na Parkrun. W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z dynamicznym narastaniem liczby zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2 spotkania parkrun Katowice były zawieszone od marca 2020 do czerwca 2021 roku. Mimo utrudnień, w oczekiwaniu na wznowienie spotkań biegacze, kontynuowali indywidualne treningi na trasie parkrun w Parku Kościuszki.

Kraje, w których z powodu pandemii koronawirusa, odwołano parkrun to Australia, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Republika Irlandii, Włochy, Japonia, Malezja, Namibia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Rosja, Singapur, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Wielka Brytania oraz USA.

Na pierwsze spotkanie biegowe po długiej przerwie stawiło na całym świecie się ponad 66 000 uczestników maszerujących, biegających oraz obsługujących te wydarzenia, czyli wolontariusze.

Nieważne jak wyglądasz, jaka jest Twoja obecna forma, czy biegasz, truchtasz, czy maszerujesz. Dzięki parkrun możesz aktywnie rozpocząć weekend, zrobić coś dobrego dla siebie i spotkać się z innymi!

Kolejne 353 spotkanie w ramach parkrum Katowice odbędzie się w najbliższą sobotę 4 maja.

Źródło: Parkrun Katowice , Anna Stachurska koordynatorka parkrun Katowice

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl