Data:Wtorek, 23 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: -2°C Stan powietrza na osiedlu: Dostateczne 91% 177%

Szopka w Panewnikach, jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce oraz w Europie

Szopka Bożonarodzeniowa w panewnickiej Bazylice to jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Europie. Jak co roku została zaprezentowana wiernym o północy 24 grudnia w trakcie Pasterki.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Panewnicka szopka powstaje od 1908 roku, natomiast od 26 lat buduje ją Pan Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Konstrukcja szopki to 18 metrów wysokości i ok 32 metry szerokości. Co roku zajmuje główny ołtarz oraz nawy boczne, z których w tym roku zrezygnowano ze względu na pandemię koronawirusa.

W samej szopce znajduje się ok 100 figur, jej centralne miejsce przedstawia scena narodzenia Jezusa. Dostrzegamy wśród figur postać św. Franciszka oraz Papieża Jana Pawła II. Jest również kilka elementów ruchomych tak jak młyn czy też wiatrak i dzwonki. Naturalnym elementem szopki są żywe choinki w różnych rozmiarach.

Na terenie Kalwarii w Panewnikach od kilku lat powstaje również ruchomy żłóbek, a w szklanych gablotkach można podziwiać szopki z różnych regionów świata.

Dużym zainteresowaniem oglądających cieszy się również szopka z żywymi zwierzątkami, gdzie można zobaczyć między innymi: kaczkę krzyżówkę, kurę ancanę, gołębia, świnkę wietnamską, królika europejskiego, bażanta zwyczajnego czy osła.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl