Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 17°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 137% 120%

Subotnik ukraińsko – polski w Katowicach

Subotnik ukraińsko – polski w Katowicach to akcja sprzątania, która zostanie organizowana w naszej dzielnicy już w najbliższą sobotę.

14 maja br. grupa uchodźców z Ukrainy w podziękowaniu za pomoc i schronienie , jaką otrzymała od mieszkańców Katowic będzie sprzątała tereny zielone w Ligocie, w pobliżu Parku Zadole.

To inicjatywa zaproponowana przez naszych gości z Ukrainy. W ich kraju taki czyn społeczny nazywany jest „sobotnikiem”. To coroczna, wiosenna tradycja. Ukraińcy wówczas w czynie społecznym porządkują parki i skwery.

Sobotnie wydarzenie to sposób na wyrażenie wdzięczności z jednej strony, a z drugiej na integrację z lokalną społecznością.

Akcja społeczna nabierała rozpędu, gdyż podobne inicjatywy zostały już zorganizowane w innych polskich miastach między innymi w Krakowie, Poznaniu, Krotoszynie, Olsztynie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Rzeszowie, Szczecinie czy też Lublinie.

Organizatorem sobotniego wydarzenia w Katowicach będzie Stowarzyszenie Wolnej Herbaty przy współpracy Urzędu Miasta Katowice. Koordynatorem działań jest Pani Grażyna Prycza-Kupny, która od kilku lat jako wolontariusz z ogromnym zaangażowaniem włącza się we wszystkie akcje sprzątania terenów zielonych w naszym mieście.

Wydarzenie:

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl